„Můj tatínek, Bedřich Plevák, který se v obci narodil v roce 1912, mně vyprávěl, že čápi ke Kostelanům patřili odjakživa a hnízda několikrát měnili. Loni i letos přišlo na svět na elektrickém sloupu, v hnízdě u křižovatky uprostřed obce po čtyřech čapích mláďatech. Protože jim už loni bylo hnízdo malé, začal si čapí táta, jemuž říkám Pepin, stavět výminek na sloupu elektrického vedení, asi o 25 metrů dál. Letos v jeho stavbě pokračuje,“ sdělila s pousmáním Bedřiška Pleváková, učitelka hradišťské zdravotnické školy.

Netajila se tím, že když bylo původní čapí hnízdo před několika lety přeneseno ze sloupu u autobusové zastávky o sloup dál, čapí rodinka na něm asi dva roky mláďata nevyvedla a lidé z toho byli smutní.

„Loni začal čáp stavět bez povolení obce a elektrikářů druhé hnízdo z drnů a větví, aby mláďata se svou matkou měla ke svému životu větší komfort. Původní hnízdo ale čapí rodiče každoročně dostavují. Škoda jen, že nedostaneme od státu na každého čápa bonus 1200 korun jako na každého obyvatele obce,“ řekl se smíchem Pavel Duda, první muž Kostelan nad Moravou.

Čápi podle jeho slov hnízdí v bezpečné výšce, kam na ně žádný nepřítel nedosáhne, ale sloupy elektrické vedení jsou nebezpečné pro čápy i vedení. Podle ornitologů ohrožují čápy jak kolize s dráty elektrického napětí, tak i riziko úrazu elektrickým proudem při dosednutí na sloupy, které elektrickému vedení poskytují oporu.

Nezabezpečené elektrické vedení tak nejen zabíjí ptáky, ale také může komplikovat život obyvatelům i samotným energetikům.

Bezpečně umístěné čapí hnízdo se nachází dva roky v areálu II. stupně Základní školy ve Starém Městě.

„Původně hnízdili čápi na 25 metrů vysokém komíně někdejší školní kotelny, který přestal sloužit svému účelu a byl zbourán. Nyní se na stejném místě nachází ocelový sloup s čapím hnízdem, které je snímáno webkamerou. V současné době v něm hnízdí dva dospělí čápi a jejich mládě,“ sdělil místostarosta Starého Města Martin Zábranský.