Rozhovor probíhal v cukrárně v sousedních Bílovicích. Odvolaný starosta působil klidně, bylo však patrné, že poslední dění na něm zanechalo stopy únavy. „Bohužel, všechny tyto události byly načasovány do tohoto období, kdy jsem vážně nemocen, jezdím na vyšetření do Prahy a čeká mě náročná operace," poznamenal Vratislav Němeček hned v úvodu půldruhé hodiny trvajícího povídání. Jeho odpovědi byly upřímné, některé z nich se jeho „protivníkům" jistě nebudou číst dobře.

Co je podle vás důvodem, že jste jakožto člen KSČM, jež v polistopadovém období nemá u spousty lidí dobré jméno, dokázal ve vaší obci opakovaně získávat důvěru lidí, kteří vám svými hlasy umožnili dlouhá léta stát v čele Nedachlebic?

Je to podle mě především díky skutečnosti, že jsem, stejně jako spousta rozumných lidí v Nedachlebicích, v nadneseném slova smyslu nikdy nerozlišoval barvy jestli je to červená či zelená. Prostě tady byl Vratislav Němeček, který něco sliboval, to posléze také splnil, na spoustu věcí dokázal sehnat finance a zrealizovat je. To samozřejmě soudný člověk ocení, proto jsem byl na postu starosty již čtvrté volební období.

Starostovat jste chtěl i nadále?

Měl jsem v plánu dotáhnout tohle mé čtvrté volební období až do samotného konce a pak se již nejspíš stáhnout. Nejsem už nejmladší, je to pro mě již značný záběr, jsem navíc nemocný, takže je asi nejlepší čas to přenechat mladým, ať se s veřejnými záležitostmi poperou sami. V každém případě jsem vždycky chtěl skončit jako člověk čestný, který za sebou zanechá kus poctivé práce.

Jaký máte dojem ze svého odvolání z funkce?

V první řadě mě mrzí, že se vše zosnovovalo bez mé přítomnosti, dokonce ve dnech, kdy jsem dojížděl do Prahy na vyšetření, což mi samozřejmě na zdraví taky nepřidává. Nejvíc mě pak zaráží, že jsem byl označen za lháře a za toho, kdo zadlužil obec, že pro mé odvolání neváhali použít lží či zfalšovaných dokladů. To jsem dokonce konzultoval i se svým právníkem, který mi řekl, že je to trestný čin ze strany zastupitelů.

Je něco z toho již v šetření Policie ČR?

Pokud je mi známo, policií je zatím šetřeno jen to, co bylo podáno na mou osobu.

Čelil jste již někdy v minulosti snahám o vaše odvolání?

Ne, prozatím nikdy.

Co si myslíte o důvodech odvolání?

Ty mohou být různé. Osobně si myslím, že svou roli může hrát i skutečnost, že mně jako starostovi byl nedávno zvýšen plat o dvacet procent, což mi možná někdo může závidět. Je dost možné, že si někdo dělá zálusk na starostovský plat. Mrzí mě, že jsem hodně bezmezně důvěřoval některým lidem kolem mne. Například místostarosta Dovrtěl byl se mnou v úřadě tři volební období. Zrovna u něj mě nejvíc mrzí, že mě takto podrazil. Ale dost možná právě jej zlákala vidina mých peněz.

Je vám známo, jak probíhalo hlasování o vašem odvolání?

Já osobně jsem na pátečním zasedání zastupitelstva nebyl, ale o průběhu odvolání vím to, že přítomno bylo osm zastupitelů, sedm bylo pro odvolání, osmý se zdržel hlasování.

To znamená, že proti vám zvedli ruku i další členové zastupitelstva, kteří ve volbách kandidovali za KSČM?

Ano, bylo tomu tak.

Mohou za odvoláním stát nějaké případné dluhy obce?

Dluhy za mého působení nemohly vzniknout. V předchozím vyjádření pro Slovácký deník jsem sice špatně zmínil datum, ale je pravda, že jsem nechal panem Kučerou k 31. prosinci 2013 udělat na obecním úřadě audit, který shledal, a to poslouchejte dobře, že k tomuto datu obec Nedachlebice nemá žádný dluh. Navíc mé osobní příjmy jsou dostatečné, zvládnu si vydělat dost, takže nemám určitě zapotřebí nějakým způsobem krást.

Jak si myslíte, že se k celé záležitosti postaví obyvatelé Nedachlebic?

Lidé vědí, co jsem všechno pro obec učinil. Za mého působení v obci se postavilo sedmatřicet obecních bytů, vybudovaly dva obecní rybníky, nový hřbitov či myslivna. Myslím, že tohle všechno lidé vidí. Spousta jich bude asi nejspíš stát za mnou.

Dokážete odhadnout, jaký bude mít celá záležitost vývoj?

Vím, že se pravda nakonec ukáže a já se během několika měsíců vrátím na svůj post, kdežto ti, kteří celou záležitost vůči mně zosnovovali, skončí tam, kde patří. Nejspíš i v lochu.

V případě, že byste se vrátil na svůj post, dokážete si představit další spolupráci s lidmi, kteří vás, jak sám uvádíte, nečistým způsobem odvolali?

To si samozřejmě představit nedokážu. Myslím si, že v dnešní době je spousta šikovných nezaměstnaných lidí, takže bych nejspíš pohledal nové odborníky.

Související Starosta Nedachlebic byl nečekaně odvolán