„Bydlím v podkrovním bytě a nad vanou mi vede na střechu větrací šachta, při každém dešti mi dovnitř teče, odlupuje se mi několik zdí. A to nemluvím o tom, že v bytě je v létě 33 stupňů a v zimě jeho část vytopím pouze na 18 stupňů,“ popsala Věra Máťová, jedna z obyvatelek bytového domu čp. 993, s tím, že jí navíc praskají v bytě zdi.

To na tom není ale zdaleka nejhůř. Její sousedka se už léta trápí s plísní v bytě. Žije v něm i s malými dětmi, a tak s vedením města řeší, co s bytem

„Původně se měla stěna očistit až na cihlu, teď mi bylo řečeno, že je to příliš nákladné, že k tomu nedojde,“ zlobila se mladá žena.

Stav bytů odpovídá jejich stáří, jsou jedny z nejstarších vůbec v celém městě. Dům totiž pochází už z roku 1923 a podle obyvatel jsou v objektu místa, ve kterých je ještě původní vybavení.

„Třeba dveře do sklepa jsou snad ještě z dvacátých let,“ kroutila hlavou Věra Máťová.

Obyvatele domů zvedly ze židle ale především ceny za metr čtvereční a pak ještě koeficient 1,2, protože o takto navýšenou částku jim město byt nabídlo.

U největších bytů je cena totiž až 11 500 korun za metr čtvereční. Město se ale brání, že šlo pouze o nabídku a jedná se o cenu administrativní, která je výrazně nižší než ta tržní.

„Neprodáváme byty někomu cizímu, pouze jsme lidem nabídli jejich odkup. Můžeme se bavit o tom, zda se má cena blížit ceně v místě a čase obvyklé, nebo ji převyšovat,“ okomentoval místostarosta Uherského Brodu David Surý (KDU-ČSL).

Opozice to vidí jinak.

„Je asociální chtít po lidech tyto peníze. Jestliže se byt prodává s nájemníkem, jeho cena se snižuje řádově o 25 až 30 procent,“ vytkl výši požadované sumy Ladislav Kryštof (ČSSD).

Lidem se také nelíbil „styl“ odhadu. Soudní znalec totiž podle většiny obyvatel dotčených domů pouze zazvonil, vešel do chodby, ale vůbec byt neprocházel ani se nezeptal, jestli do něj lidé nějak investovali.

Protože byl tento posudek několikrát zpochybněn, rozhodlo se nakonec město zatím byty neprodávat a následovat by pravděpodobně měl revizní posudek, se kterým budou obě strany spokojené.