„Zájem skutečně nijak nepoklesl. Lidé vydělávají stále více peněz, a tak jim o něco vyšší splátky tolik nevadí. Navíc hypotéka se dá dnes vyřídit velmi rychle,“ poznamenal Horenský.

Lidé na Slovácku už se nebojí zadlužování

Na Slovácku již lidé přestali mít strach ze zadlužování. Stále více využívají hypoték a stavebního spoření. Podle zkušenosti Horenského je v současné době financování bydlení rozloženo přibližně sedmdesát procent na hypotékách a třicet procent na stavebním spoření. Právě zmiňované spoření totiž velmi výrazně ztrácí na oblibě. Na vině je především komplikovanější způsob vyřizování.

Navíc na základě odhadů vývoje inflace Horenský předpokládá, že výše hypotečních úroků bude příští rok klesat nebo alespoň stagnovat. Drobný nárůst úroků u tohoto druhu úvěru, který se počítá na dvacet let splácení, proto nemá na zájem lidí vyráznější vliv.

Modrá pyramida úbytek klientů nepociťuje

Doslova hlad po lepším bydlení se zvyšujícími příjmy stále roste. Lidé také pociťují potřebu vhodného financování svého bydlení. „My vedle hypoték ve spolupráci s Komerční bankou nabízíme spíše stavební spoření. A rozhodně jsme snížení zájmu nezaznamenali,“ uvedla Jitka Klučková z uherskohradišťské kanceláře Modré pyramidy.

Zájem o nové bydlení je stejný nejen ve městech, ale také v obcích Uherskohradišťska. „Zájem o stavění je stále stejný. V současné době spíše záleží na obcích, jaké pro stavebníky vytvoří podmínky,“ poznamenal vedoucí buchlovického stavebního úřadu Pavel Dvořan.

Jedním z měst ve slováckém regionu, kde se v poslední době hodně buduje, je Staré Město. Ani tam však nezaznamenali snížení zájmu lidí o nové bydlení. „Mnoho lidí spěchalo se stavěním v létě a na podzim v souvislosti se zvýšením daně z přidané hodnoty. Jinak se zájem o výstavbu nezměnil,“ poznamenal vedoucí stavebního úřadu staroměstské radnice Miroslav Březina.

Zájem o pozemky ve Starém Městě nijak neutuchá. V současné době však nejsou nové lokality k dispozici. Poptávka po stavebních parcelách, ať již na bytovou výstavbu nebo podnikatelské objekty, ve Starém Městě převyšuje nabídku.

Neopadající zájem o bydlení potvrzují také zástupci uherskohradišťských realitních kanceláří. „Zájem je opravdu stále vysoký a nejhorší je, že bytů není dostatek. Nestouply ani tolik úroky na hypotékách, jak výrazně zdražily nemovitosti, a to hlavně byty,“ doplnil spolupracovník jedné z uherskohradišťských realitních kanceláří Filip Prášil.