Starosta všechno organizoval, sám podle záznamů v kronice navrhl plán stavby, na tu dobu a podmínky velmi odvážný. A zdálo se že až neuskutečnitelný. Daleko široko v okolních obcích prý takové budovy nebylo.

František Čech však bez větší podpory radních či spoluobčanů školu stavil. Jeho pár koní celý rok dovážel materiál. Celkem 240 tisíc cihel i dřevo, které na celou stavbu věnoval kníže Lichtenštein. Starosta se dokonce kvůli této stavbě zadlužil.

„S osobní houževnatostí a nezlomnou vůlí postavil velmi krásnou školu se šesti třídami, každá pro 30 až 40 dětí s bytem pro ředitele školy, sborovnou a příslušenstvím,“ cituje z kroniky v brožuře ke 110. výročí kronikářka Radmila Uhrová.

Původně podle jejích slov ve výklencích na fasádě školy v prvním patře měly být instalovány sochy sv. Petra a Pavla, které v roce 1912 daroval kníže Lichtenštejn. Ty jsou ale rozměrné a nevezly by tam, tak je umístili u kostela o kus dál.

Někdy kolem roku 1930 se na škole objevily busty J. A. Komenského a T. G.Masaryka. Tu Masarykovu těsně před příchodem Němců zakopal jeden z Horněmčanů do země.

„Po druhé světové válce ji vykopali a vrátili do výklenku vedle Komenského, kde vydržela bez přestání po celou éru socialismu až do současnosti,“ naznačila kronikářka.

První rok existence školu navštěvovalo podle záznamů až 290 žáků, letos do lavic 1. - 5. třídy horněmčanské malotřídky usedlo pouhých 47 dětí.

„Věřím v to, že jsme se odrazili ode dna, protože už druhým rokem se nám počet navyšuje. A co se týká peněz, tak to je neustálý boj a problém. Malým školám doslova nezbývá než bojovat o přežití,“ prozradil ředitel školy v Horním Němčí Břetislav Lebloch.

Školu po 110 letech navštívila její někdejší ředitelka, dnes 83letá Marie Multánová. Ta jako učitelka začínala v ZŠ Horní Němčí ve školním roce 1958 – 1959. Od září 1989 do roku 1993 stála v jejím čele.

„Moji nejstarší žáci z této školy mají letos 76 let,“ zavzpomínala Marie Multánová v sobotu 18. června, kdy si výstavou artefaktů, starých fotografií ve třídách i programem školáků v kulturním domě, připomněli Horněmčané 110. jubileum svojí školy.