Lidé prohledali skříně, prádelníky, kosny a staré truhlice, vytáhli z nich zachovalé staré kroje nebo jejich součásti po prarodičích či rodičích a přišli je nabídnout do kunovického kulturního zařízení folkloristům, kteří se po nich shánějí.

A tak byly stoly zaplaveny jupkami, košilemi, šorci, kordulkami, šátky, rukávci, mašlemi, klobouky, fěrtůšky, nohavicemi, holínkami, řemeny, ale i metráží a galanterií.

„Rozhodně nešlo jen o nevyužívané staré kroje a krojové součástky, které lidem přestaly sloužit, ale bylo jim líto je vyhodit, ale i o kroje zbrusu nové,“ informovala Aneta Lučanová z firmy Antik&Starožitonosti, kroje Staré Město.

Některé krojové součásti se na burze dlouho neohřály.

Třeba ty, které zájemcům nabídla spytihněvská Jana Burešová, jež do tajů šití, praní a žehlení krojů začala pronikat před osmnácti lety.

Od té doby prošel jejíma rukama bezpočet krojů, které od svého ušití vydržely sto i více let, protože byly ušity z velice kvalitních materiálů.

„Dnes jsem už po dvou hodinách měla téměř všechny krojové součástky, které jsem do Kunovic přivezla, vyprodané,“ usmívala se slečna Jana.

V Kunovicích funguje už několik let takzvaná krojárna, jejíž správkyní je Zdeňka Schneiderová.

Ta kroje sama pere a žehlí.

Krojárna slouží těm, kteří žádný kroj nebo jeho části nevlastní, takže si je v ní mohou vypůjčit.

Třeba před blížícími se jízdami králů v Kunovicích nebo ve Vlčnově.