„Vinařům tento rok nepřálo počasí. Když mělo být slunečno, tak pršelo. Se současnými dešti se navíc vše ještě oddaluje,“ konstatoval mařatický vinař Vojtěch Štěrba.

Počasí navíc zle ovlivnilo i celkové množství úrody vinné révy. „Především kvůli květnovým lijákům bude produkce asi o padesát procent nižší, než je obvyklé,“ sdělil nepříjemnou zprávu Štěrba.

Jeho slova potvrdil další z hradišťských vinařů Josef Škopík. „Vypadá to, že budu mít jen poloviční úrodu oproti minulému roku. Letos je to nejhorší za posledních patnáct let,“ postěžoval si Škopík.

Aby vinaři a restauratéři vyhověli poptávce hostů po zkvašeném vinném nápoji, hledají při zpožděném dozrávání hroznů alternativy. „Prodejci u silnic už burčáky mají, ovšem ty kolikrát ani nejsou vyrobeny z hroznů. Některá stolní vína už sice dozrávají, jenže burčáky z nich zase nejsou tak charakteristické a voňavé,“ poukázal na méně kvalitní varianty Štěrba.

Současný nedostatek tak moravští vinaři řeší nákupem hroznů z Maďarska, které do České republiky v těchto dnech vozí kamiony. Jedná se o ranou odrůdu Irsai Oliver. „Burčák z těchto hroznů je prakticky na stejné kvalitativní úrovni jako ten pravý moravský. Je trošku jiný, protože rostliny tam mají odlišné půdní podmínky než u nás. Ale protože jim více svítí slunce, sklidili dříve,“ řekl Štěrba.

Jenže pozor, nápoj z maďarských hroznů nemůžou tuzemští prodejci v žádném případě označit jako burčák. „Uvedení doplňkového tradičního výrazu burčák je možné jen u nápoje, který byl vyroben z českých či moravských hroznů. V opačném případě musí prodávající použít výraz částečně zkvašený hroznový mošt,“ upozornila mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

„Název burčák máme chráněný ochrannou známkou. Proto se smí používat jen na nápoj pocházející z českých hroznů,“ doplnil tajemník českého Svazu vinařů Martin Půček.