Letos si kapela připomíná 55 let své existence – jestli výročí připomene nějakou akcí, to je vzhledem ke koronavirové pandemii ve hvězdách. Ale třeba k tomu dojde až za rok – ostatně: 20. výročí Burčáci také slavili jako „Oko“ (21), s ročním skluzem… Primáš Fanoš Holmes Ilík k tomu dodává: „Pokud by se situace vylepšila, pokusím se přemluvit staré skarby, abychom v Míkovicích udělali besedu a pozvali bývalé příznivce. Téměř bez připraveného programu, improvizovaně…“.

U zrodu cimbálovky stáli v roce 1966 v Míkovicích mladí studenti - houslisté Fanoš Ilík - Holmes, Bohumil Pipal - Syn a Josef Škrášek - Lipec, k nim se přidal basista Dušan Pipal.

Ten koupil rozbitý nástroj za symbolický litr burčáku a název nové muziky byl na světě. Pak přišel s typicky rákosovým zabarvením svého klarinetu Miroslav Horsák a kontráš Zdeněk Hudeček, a tím byla kapela kompletní. V průběhu let s nimi hrála celá řada muzikantů (například cimbalisté Jiří Chovanec a Luboš Valečka, klarinetista František Petržel, houslisté Stanislav Škubal, Petr Švehlík, Jaroslav Valenta a řada dalších, třeba jen hostujících).

A připomenout je třeba i nezapomenutelného zpěváka Zdeňka Snopka. Burčáci nejprve doprovázeli míkovskou chasu, např. o hodech (z ní pak vznikl folklorní soubor Míkovjan).

V dalších letech pak spolupracovali s celou řadou folklorních souborů a skupin (Brozané, Folklorní Studio Buchlovice, kunovický Handrlák, Old Stars Hradišťanu) a pomáhali „rozjíždět“ folklorní aktivity i v dalších obcích (Vlčnov, Ostrožská Lhota, Uherský Ostroh, Nivnice, Lipov).

Výrazně se zapsali do historie mezinárodního festivalu ve Strážnici, kde mimo jiné po celou dobu doprovázejí tradiční soutěž verbířů (právem získali titul Laureát Strážnice) a každoročně hrají v noci ze soboty na neděli u zámku. Obdobně tomu je ve Vlčnově při jízdě králů, sobotní noc v búdách bez nich nemůže být a nedělní dopoledne před obecním úřadem také. Mimo jiné také doprovázeli populární soutěž O Slovácký koštéř.

Pověstné byly besedy u cimbálu k různým příležitostem, večery k jubileím a další akce (hráli třeba Miroslavu Horníčkovi na jeho Hovorech u cimbálu k 75. narozeninám).

Vydali dvě alba, z nichž zejména kolekce lehce erotických písniček pod názvem „Pod perinú štyry nožky“ s hostujícími zpěváky Lubošem Holým, Martinem Hrbáčem, Karlem Rajmicem a Mirkem Blahou si získala popularitu a její scénická verze byla zařazena do pořadů festivalu ve Strážnici a Rožnově pod Radhoštěm.

Vystupovali v mnoha zemích Evropy. Ale nejraději hrají ve vinných sklepech a při nejrůznějších jiných, byť třeba neoficiálních příležitostech - hrají totiž především pro vlastní potěšení… Současnou sestavu dnes tvoří František Holmes Ilík (mimo jiné držitel Ceny města Uherské Hradiště) - prim, Bohumil Pipal - terc, Jaroslav Valenta - obligát, Zdeněk Hudeček - kontry a Lubomír Valečka - cimbál.

Do sborníku k 50. výročí muziky jsem napsal: „Burčák je bezesporu zajímavým a vítaným stadiem zrání vína. Přesto se těšíme, co se z té (vcelku nevábně vyhlížející) tekutiny vyklube. U Burčáků je to jiné – již půlstoletí zrají, aniž bychom si přáli, aby se proměnili v něco jiného…“ Tak ať nám (a sobě) ještě dlouho přinášejí muzikantskou radost a potěšení!“ Platí to plně i po pěti letech…

MIROSLAV POTYKA