Bufet by byl jen se zdravou výživou, proto končí. Chvályhodný úmysl Ministerstva školství se však ve Starém Městě může proměnit v noční můru. Žákům prvního stupně se totiž bufet úplně uzavře bez možnosti koupit si zdravé či nezdravé potraviny. Malým dětem tak nezbude než si pro svačinu zajít do nejbližšího obchodu. Ten však leží za tříproudovým hlavním tahem z Hradiště do Brna. „Mám syna na prvním stupni a nápad se zrušením bufetu se mi vůbec nelíbí. Celkově takzvaná pamlsková vyhláška je podle mého nepotřebná. Po několik generací školní bufety fungovaly bez problému," nechala se slyšet Mirka Horkelová.

SVAČINKY Z DOMOVA

Navíc to, co si děti koupily na svačinu, je spíše otázka výchovy než toho, co jim je nabízeno. Když si budou chtít koupit brambůrky nebo semtex, tak si je koupí i v obchodě namísto ve školním bufetu a ještě k tomu budou muset přecházet cestu," kroutila hlavou Staroměšťanka Mirka Horkelová.

Zrušení bufetu se nelíbí ani matce čtyř dětí Aleně Hájkové ze Starého Města. „Mým dětem bufet chybět nebude, protože jim vždy chystám svačiny doma. Jeho zrušení je však podle mého to nejjednodušší, co může ředitel školy udělat. Myslím, že by se možní kandidáti na provoz zdravého obchůdku ve škole našli, ale pokud není od ředitele vůle, zůstane staroměstská základka bez bufetu," poznamenala Alena Hájková.

Zatímco na druhém stupni se bufet i po zavedení vyhlášky nezruší, podle ředitele Základní školy Staré Město Josefa Jurnykla je uzavření potravin na prvním stupni nevyhnutelné.

„Bohužel musím konstatovat, že vzhledem k pamlskové vyhlášce bude minimálně bufet na prvním stupni základní školy ve Starém Městě končit. Provozovatelům se jednoduše nevyplatí prodávat pouze povolené potraviny, o které není v současnosti dostatečný zájem. Ve škole budou dostupné pouze svačinky z projektů Ovoce do škol a Mléko do škol," prozradil ředitel Základní školy Staré Město Josef Jurnykl.

ZDRAVÝ BUFET JE PRODĚLEČNÝ, POMŮŽE MĚSTO

Zrušení bufetu může však být vzhledem k poloze nejbližšího obchodu pro některé děti nebezpečné.

„I když zavřeme bufety, máme za to, že to děcka budou obcházet tím, že si před vyučováním zajdou do nejbližšího obchodu, který je například u prvního stupně přes cestu. Jsou tam přechody, ale i tak může docházet k potenciálně nebezpečným situacím. Vyhláška byla myšlena dobře, nicméně pro nás bude složité se s jejími důsledky popasovat," doplnil Josef Jurnykl.

Celou situaci se bude snažit ještě zachránit starosta Starého Města Josef Bazala, který chce předejít tomu, aby se děti z prvního stupně vystavovaly zbytečnému riziku.

„Ráno při cestě sice máme policejní hlídku, ale nedokážu si představit, že bychom měli úsek u školy hlídat celý den. Musím se přiznat, že je to pro mě nová informace, nicméně určitě budu jednat o jejím možném řešení s Josefem Jurnyklem. Nebránil bych se ani alternativě, kdy by město na provoz zdravého školního bufetu doplácelo tak, aby se nemusel rušit," navrhl jedno z dočasných řešení Josef Bazala.

Pamlsková vyhláškaTakzvaná pamlsková vyhláška platí od 20. září letošního roku. Školám dává čas doprodat zásoby dále nepovolených potravin do 1. ledna příštího roku, v případě mléka a mléčných výrobků do 31. července příštího roku. „Povinnosti plynoucí z vyhlášky budou nabývat na platnosti postupně. Ministerstvo v průběhu zpracování vyhlášky komunikovalo se všemi zainteresovanými účastníky včetně České středoškolské unie a vyjmulo střední školy z finální verze," dodala k výjimkám z vyhlášky mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.