„Při posezení v těch místech jsem měl vždycky slavnostní pocit. Unikátní historická podoba a klenby uvnitř ho vždy dokázaly spolehlivě navodit. Velmi bych ocenil, kdyby město radnici znovu zprovoznilo," přeje si Přemysl Horák. Splnit jeho přání ale nebude zřejmě nijak snadné. O provozování restaurace a dalších prostorů rozlehlé radnice totiž nikdo nemá zájem. Kdysi oblíbená Stará radnice tak v centru metropole Slovácka dál chátrá bez užitku.
Na jejím zprovoznění mají přitom zástupci hradišťské radnice prvořadý zájem. Zhruba před dvěma lety to už vypadalo, že se jejich přání vyplní. Městu se totiž ozval zájemce ze Zlínska, který chtěl objekt oživit a jako hlavní „tahák" sliboval zřízení zážitkové restaurace. Před nedávnem však od svého záměru ustoupil a nového zájemce město nemá. „Zájemce o pronájem patrně zjistil, že v budově jsou obrovské provozní náklady. Už v době prvního hledání nájemce jsem upozorňoval na skutečnost, že pokud Starou radnici nebude kompletně někdo vlastnit, nemůže to dobře dopadnout. Nyní se ukazuje, že jsem měl asi pravdu," okomentoval před časem situaci hradišťský zastupitel Antonín Seďa (ČSSD). V otázce provozování prostorů historické budovy se však přece jen, i když pouze částečně, blýská na lepší časy. Objevil se totiž zájemce o pronájem vinárny. Smlouva, podle které má dotyčný vinárnu provozovat od konce letošního června, má ale pro něj jednu zásadní nevýhodu. „Pokud se najde nějaký nový zájemce o oba tamní provozy, dostane nájemce z vinárny výpověď. Tyto prostory pak musí do šesti měsíců opustit. Naší prioritou je totiž využití a provoz restaurace," zdůraznil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma. Ten podotkl, že plány na využití dalších pater budovy stále žijí. Ovšem zatím opět jen v teoretické rovině. Na místě bývalé diskotéky v podkroví město uvažuje zřídit plně vybavený, univerzální, konferenční sál, který by sloužil také jako zasedací sál pro jednání zastupitelstva města. „K tomuto záměru byla zpracována pouze studie s hrubým odhadem nákladů ve výši přibližně šest milionů korun. Na tuto investici ale v současné době nemáme peníze, jedná se skutečně jen o výhledový záměr," přiznal Jan Pášma.
Také starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS) podotýká, že by rád viděl Starou radnici v provozu. „Například při slavnostech vína bychom tam mohli vítat oficiální hosty z vedení radnic a podobné významné návštěvy," plánoval už před časem starosta Tichavský.
V současné době však nehrozí, že by historický dům chátral. Vedení města ho totiž před dvěma lety nechalo opravit. V roce 2010 se opravy dotkly vzhledu průjezdu, kde řemeslníci sanovali vlhké zdivo a omítky.
„Opravili jsme také kanalizaci a vyměnili dlažbu. Objekt má novou elektroinstalaci a systém, vše v celkové hodnotě zhruba čtyři miliony korun," dodal Pášma, který poznamenal, že je radnice ochotná pronajmout prostory i za symbolickou jednu korunu. Opravu vybavení kuchyně a dalších provozů, která se může vyšplhat až na dva miliony korun, ale musí případný zájemce zaplatit sám.
Budova se navíc může pochlubit unikátní historií. „Osud Staré radnice, tedy budovy č. p. 130 v Prostřední ulici, byl velmi pohnutý, neboť se ho dotkly snad všechny velké požáry města. Radnice zde na dvou stavebních parcelách byla založena patrně ve třetí čtvrtině 14. století. Na přelomu 15. a 16. století byla původní gotická stavba nahrazena novou patrovou budovou s věží. Vyhořela při velkém požáru města v roce 1681," připomněl architekt města Aleš Holý. Po velkém požáru byla budova postupně opravována v barokním stylu. Počátkem 19. století věž znovu vyhořela. Zajímavostí je, že v roce 1803 na ní byla umístěna báň z kostela sv. Rocha, jehož hlavní loď a věž byla tehdy stržena. V roce 1812 další požár zničil celou střechu. Obnova byla dokončena v roce 1820 a v roce 1824 byla vyměněna již zchátralá báň na věži. Dnešní podoba radnice tedy zhruba odpovídá stavu z první třetiny 19. století. Jádro budovy je sice dílem gotické, ale po nesčetných přestavbách nese znaky spíše barokní architektury.