„Koalici uzavřeme s těmi, s kým budeme moci nejvíce realizovat náš volební program, a kdo bude akceptovat naše priority. Ty jsou dvě. Nevybírat, respektive zaplatit za občany regulační poplatky v krajských nemocnicích a převést nemocnice na neziskovky místo současných akciových společností.

Chceme nemocnice vymanit z rizika případné privatizace. Kdo do toho s námi půjde, s tím uzavřeme dohodu. Co se týká koalic, tak bez jakýchkoliv dalších jednání to nelze předjímat. Nikoho apriori nevylučujeme,“ sdělil lídr ČSSD Stanislav Mišák.

Strany chce začít oslovovat podle počtu jejich mandátů. Doplnil, že o složení by mohlo být jasno až po druhém kolem senátních voleb, které budou za týden. ČSSD v nich totiž má dvě kandidátky – Alenu Gajdůškovou v obvodě Zlín a Hanu Doupovcovou v obvodu Uherské Hradiště.

Poražená ODS nyní čeká, zda ji ČSSD při povolebním vyjednávání osloví. Lídr občanských demokratů Libor Lukáš sdělil, že plně respektuje právo vítěze rozhodovat o sestavení krajské rady. „Počkáme, jak to dopadne a s čím nás ČSSD osloví,“ sdělil nynější krajský radní za ODS Hynek Steska.
Lukáš zároveň vyjádřil obavu z možného vytvoření koalice ČSSD s KSČM. „Občané z toho však zřejmě strach nemají a přijali to jako běžnou věc,“ uvedl Lukáš.

Právě KSČM se netají tím, že se chtějí podílet na práci v radě a ve výborech, a to poměrně s ohledem na volební výsledky.
„A ČSSD je nám programově nejbližší,“ sdělila tajemnice krajské rady komunistů Dagmar Butnikošarovská.

Pro KDU-ČSL ve Zlínském kraji podle jejího lídra Jindřicha Ondruše platí, že by rozhodně nešli do koalice podporované komunisty. „Vítěz je jednoznačný a na něm nyní je, aby navrhl hejtmana i návrh na koalici. Jak to dopadne a jakou variantu bych si dokázal představit jako nejlepší, před jednáním říkat nebudu,“ sdělil Ondruš. Nebránil by se prý ale koalici ve složení ODS, ČSSD a KDU-ČSL. „Spolupracovali jsme tak doposud a spolupráce byla korektní,“ doplnil.

O budoucím vývoji již přemýšlejí Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj. Nyní jsou podle nich tři možnosti. „První je koalice vítězné sociální demokracie s občanskými demokraty. Druhá možnost je, že sociální demokraté budoou spolupracovat s námi a křesťanskými demokraty. Třetí variantou je, že se ČSSD spojí s KSČM,“ sdělil lídr Starostů Petr Gazdík.

Podle dalších členů by byli do koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Kandidát Stanislav Polčák dodal, že co se týče programového prohlášení, liší se od sociálních demokratů hlavně v oblasti zdravotnictví. „Placení poplatků za pacienty ať si vyřeší zákonem na celonárodní úrovni, ale ne tady na kraji,“ míní Polčák.

Zpravodajové Deníku