Podle propočtů se má v té době zvýšit průjezd vozidel Nedakonicemi o 100 procent, a aby toho nebylo málo, tak původně slíbené dva dočasné přechody pro chodce napříč průtahem obcí možná vůbec nebudou k dispozici.

„Už koncem loňského roku jsme vznesli požadavek na vybudování dvou dočasných přechodů v době objížďky. Začátkem ledna nás zástupce dodavatelské firmy PK Ossenforf požádal, abychom jim zakreslili a mailem poslali místa přechodů. To jsme provedli s tím, že náš návrh prověří z hlediska technických požadavků a následně je zanesou do projektové dokumentace,“ popsal situaci místostarosta Nedakonic Jan Klečka. Poté podle něj firma obec požádala, aby se v rámci urychlení celé akce vzdala práva na odvolání proti rozhodnutí o realizaci stavby.

„V technické zprávě byly přechody zaznačeny a my jsme nechtěli stavbu natahovat, a proto jsme s tím neměli problém. Ovšem minulý týden v úterý se na schůzce s dodavatelem, zadavatelem a zástupci dotčených obcí náš starosta dozvěděl, že přechody prostě nebudou,“ poukázal na nečekaný zvrat Jaromír Klečka s tím, že kloudného vysvětlení se vedení obce nedostalo. Starosta Jiří Smělík se proto podle Klečky naštval a opustil jednání.

„Cítíme se podvedeni. Napsali jsme dodavatelské firmě dopis, že očekáváme urychlenou nápravu. Tím, že jsme se vzdali odvolání, nemáme teď žádnou právní možnost situaci změnit,“ dodal rozhořčeně místostarosta Klečka. Nedakonicím navíc už dříve nebylo vyhověno ani s návrhem na dočasné snížení rychlosti. Údajně kvůli narušování plynulosti dopravy.

„Já mohu potvrdit, že jsem na tom jednání byl a proběhlo tak. Nedivím se, že pan starosta Smělík byl nemile překvapen, když se tuto informaci dozvěděl takovouto formou,“ uvedl Jaromír Šarman z Ředitelství silnic Zlínského kraje, které je investorem stavby. „Víme, že ten problém vznikl, ale nebyl pochopen od pana starosty. Každá mince má dvě strany a my bychom velmi rádi vyšli vstříc. V tomto případě ale bohužel chybí připravenost obce,“ naráží Michal Rak z PK Ossendorf na absenci chodníků okolo hlavního průtahu obcí. „Pokud by obec byla schopna vytvořit provizorní chodníky, můžeme udělat přechody. Ale nemůžeme navádět lidi na přechody, když z nich nemají kam jít,“ vysvětlil Michal Rak.

O tom, že silnice druhé třídy napříč Nedakonicemi už desítky let není ani obroubená, mluví starosta Smělík jako o dlouhodobém problému. „Jeho řešení ale není pouze v našich rukách,“ poznamenal starosta Jiří Smělík. „My bychom tam třeba i ty panely položili, to by nemusel být problém. Ať dá firma padesát tisíc, my dáme padesát a můžeme to vyřešit,“ přidává se s názorem místostarosta Klečka. „Já si myslím, že by se to za těch pár dnů do začátku objížďky dalo určitě stihnout,“ dodává Michal Rak. Je proto zjevné, že se tato záležitost bude během příštích dnů vyvíjet. „Poslali jsme dopis i panu hejtmanovi Myšákovi, aby nám s touto situací ze své pozice pomohl. Může to ale dopadnout i tak, že si s panem starostou vezmeme týden volno, oranžové vesty z našich soukromých vozidel, a budeme sami převádět děcka do školy,“ uzavřel Klečka.

Uzavírka I/55 mezi Kunovicemi a Veselím nad Moravou by měla začít 19. března a potrvá do 15. října.