Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude Modrá Evropským kvetoucím sídlem?

Modrá – Po loňském vítězství Modré v celostátním kole Zelená stuha České republiky si obec zajistila postup do evropské soutěže měst a obcí Entente Florale Europe 2015 – Evropská kvetoucí sídla. Rozhodujícím dnem, kdy osmičlenná komise složená z odborníků na životní prostředí z Rakouska, Itálie, Maďarska, Irska, České republiky, Německa, Holandska a Slovinska přijela velice přísně hodnotit kritéria soutěže, byl 1. červenec.

13.7.2015
SDÍLEJ:

Bude Modrá Evropským kvetoucím sídlem?Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

V podkroví velmožského paláce přivítal jury vedenou jejím předsedou Marjolijnem Ruisem z Holandska starosta Modré Miroslav Kovářík, a to zazvoněním na repliku zvonu z 9. století. Časoměřičem a dohledem nad itinerářem byl pověřen místostarosta Modré Martin Schreier.

Překročení stanoveného času při prohlídce koncepčních dokumentů, rybníků Pravěk a Grymového, rozhledny nad obcí, biokoridorů, vinic, obce, radnice, knihovny, klubovny skautů, biocentra Živá voda a konče návštěvou kostelíku Živá voda, by znamenalo trestné body.

Příprava na hodnocení osmičlennou komisí však s sebou nesla řadu organizačních opatření. Výběr vhodné trasy, zajištění vláčku Steelinka, ubytování a stravování členů poroty, vytvoření prezentace obce na úvod soutěžní prohlídky i v jejím průběhu v anglickém jazyce.

„Od přihlášení do soutěže a jejího hodnocení jury uběhlo několik měsíců, naplněných pečlivou přípravou. Podle hodnocení předsedy komise Modrá obstála a není vyloučeno, že by mohla v silné mezinárodní konkurenci zabodovat," naznačil první muž Modré.

Komisaře zaujaly výukové programy ve sladkovodní a botanické expozici Živá voda, archeoskanzen, klidové zóny, ale i malebná krajina kolem obce. Zajímali se o výsadbu starých stromů v intravilánu a extravilánu vesnice, o řešení veřejných prostranství v ní, péči o rybníky a zapojení dětí, mládeže a dospělých do různých aktivit.

„Musím ocenit velký harmonický rozvoj Modré včetně ekonomiky a ekologický fines," vysekl zastupitelům obce poklonu předseda jury.

Příznivě se vyjadřovali i další členové hodnotitelské komise. Zdůrazňovali, že účast Modré v soutěži Entente Florale Europe 2015 spatřují v získání věhlasu i mediální publicity. Komisaři kladně hodnotili výstavu fotografií Perly Slovácka, která byla veřejnosti zpřístupněna 1. července a potrvá do konce srpna.

Mezinárodní soutěž Entente Florale EuropeNázev této mezinárodní soutěže znamená ve volném překladu Evropská kvetoucí sídla. Jejím vyhlašovatelem je organizace „Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage", což je nevládní nezisková organizace se sídlem v Bruselu.
Soutěž iniciovaly dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Hlavní důraz je kladen na květiny, květinovou výzdobu měst a obcí, pořádek a čistotu v sídlech.

Autor: Zdeněk Skalička

13.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Hradčovice – 1. B třída paní učitelky Kateřiny Mazůrkové.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Lidé si přišli pošmáknout na tradiční Ovarovou serenádu.
14

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Při oslavě 760 let Hradiště ocenili Alberta Gottwalda a Františka Ilíka

FOTOGALERIE / Předání Cen města Uherské Hradiště za rok 2016, slavnostní přivítání zástupců partnerských měst i hudební doprovod cimbálové muziky Harafica, takový byl v neděli 15. října program slavnostního večera k 760. výročí založení města Uherské Hradiště ve Slováckém divadle.

Nedakonickým císařským hodům kralovali budoucí chemici

FOTOGALERIE / Čí sú hody? Naše! Čí sú dluhy? Starostovy! Vyvolávání členů krojových hodových chas, které v sobotu znělo v některých obcích Slovácka, přineslo s sebou do nich velmi oblíbenou tradici, na kterou se v regionu nezapomíná. Jsou to císařské hody, které v 11 obcích Slovácka patřily o víkendu k místnímu koloritu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení