O předposledním červencovém pátečním a sobotní večeru (vždy od 19.30 do 24 hodin) si díky správě hradu a občanského sdružení HB Collegium mohlo 1050 návštěvníků užívat v památkovém objektu 16. ročník Buchlovských nocí s černou paní.

„Zatímco do dobových kostýmů v hraných veselých i vážných scénkách a zkazkách se obléklo na osmdesát účinkujících z různých koutů Česka, návštěvníci byli ukáznění a na svých ústech měli roušky nebo respirátory,“ konstatovala Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře.

Takzvané nočky byly kvůli vládním protiepidemickým opatřením o den kratší, než tomu bylo v minulých letech. S průvodkyní se mohlo vydat každou čtvrthodinu do chladivých místností hradu na tajuplnou hodinovou procházku pouze 30 dospělých a dětí.

„Lidé možná očekávali, že ve velkém rytířské sále se setkají s černou paní, ale nestalo se tak. Herečka Lenka Sasínová na sebe nevzala černý kostým, ale návštěvníkům vyprávěla o Kateřině Rájecké z Mírova, která se měla podílet na vraždě svého manžela, jehož nesnášela, protože měla milostný poměr s jiným mužem,“ rozvyprávěla se průvodkyně Marcela Jošková. Přesto ale po smrti svého manžela dlouho chodila Kateřina Rájecká oděná do černého a truchlila.

V pozemském životě zůstala podle pověsti za svůj zločin nepotrestána, ale o její smrti na ni došlo. Na Buchlově prý chodí dodnes a opět zase v černém jako truchlící vdova, a to jako Černá paní. V pátek a v sobotu večer vyhlížela pouze její figurína z otevřeného okna hradu na návštěvníky na prvním hradní nádvoří Buchlova.

Ještě před tajuplnou noční hodinovou procházkou úchvatného hradu, a to z netradičního pohledu veselých i vážných pověstí, nebo také po ní, mohli návštěvníci zhlédnout ukázky Zlínské šermířské společnosti a na prvním hradním nádvoří do posledního detailu promyšlenou nadupanou ohnivou a světelnou show s masivními speciálními efekty, plná umění a zábavy v podání skupiny RockFire.