„Operační důstojník informoval zástupce Správy a údržby silnic (SÚS), který mu sdělil, že úklid zametacím strojem neprovedou, protože na takové služby mají nasmlouvanou soukromou firmu z Holešova a její vyslání na místo by trvalo velmi dlouho,“ postěžoval si mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Operační důstojník proto požádal o vyslání náhradního stroje s radlicí, ale také neuspěl. Zástupci SÚS jen potvrdili, že mohou pouze označit překážku na vozovce,“ dodal mluvčí.

Na jednotky hasičů tak zbyla náročná práce. „Dvě hodiny uklízeli lopatami a smetáky silnici s mezinárodním provozem od střepů, aby zajistili průjezd alespoň na části hlavního tahu,“ poznamenal Mitáček.

Na komunikaci se tvořily kolony. Hlídky musely odklánět dopravu na objízdné trasy. Jednatel SÚS Slovácka Rostislav Buchtík však pochybení odmítá. „Pohotovost na silnicích I. třídy zajišťuje společnost Inženýrská investiční z Holešova,“ hájil se Buchtík.

Podle Stanislava Kučery z Inženýrské investiční firmu v pondělí nikdo nekontaktoval. „Policie, hasiči ani SÚS se nám neozvali, přestože obvykle se tak v podobných případech děje. O nehodě jsem se dozvěděl až z rádia. Myslím si však, že o úklid se měl v první řadě postarat viník nehody,“ sdělil Kučera.
Výrobní technik holešovské firmy Václav Žůrek však ČTK sdělil, že pracovníci společnosti na silnici pracovali celou noc. „Kluci tam byli až do dnešních pět hodin. Dopravu řídili semaforem. Ve středu budeme silnici uklízet na čisto,“ uvedl Žůrek. Podle něho nejsou stížnosti hasičů opodstatněné. „Například hodinu trvá, než na místo události dojedeme,“ doplnil Žůrek.

K nehodě došlo kolem osmnácté hodiny. Dvaapadesátiletý řidič projel křižovatkou mezi Stupavou a Starými Hutěmi příliš rychle. V zatáčce ve stoupání vypadl z návěsu náklad asi čtyřiceti tisíc lahví přímo pod motocykl, který jel v protisměru. „Následkem toho došlo k pádu osmadvacetiletého motorkáře a rozsypání nákladu po celé šíři vozovky,“ vysvětlila mluvčí hradišťských policistů Jitka Zámečníková. Motorkář se při nehodě zranil. Zdravotníci záchranné služby mu na místě poskytli první pomoc a převezli jej do nemocnice v Uherském Hradišti. „Při šetření jsme zjistili, že řidič nákladního vozidla předložil neplatné osvědčení o profesní způsobilosti. Nevedl také stanoveným způsobem záznam o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku. Navíc nedodržel nejvyšší povolenou rychlost,“ dodala Zámečníková.

Přečtěte si také:

Buchlovské hory: silnici zasypaly tisíce lahví vody

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZTÝDENÍKU SLOVÁCKÉ NOVINY