„Trasa by měla být hotová do třicátého listopadu. Jelikož do Chřibů míří v zimě mnoho běžkařů, tak jejím hlavním účelem je odvést lidi z míst, kde ruší zvěř, která pak ničí porosty,“ vysvětlil důvody vzniku trasy buchlovický lesní správce Zdeněk Zálešák.

Při vybudování novinky navíc nemuseli lesníci pokácet vůbec žádné stromy. Hlavním úkolem je vznik značení a tří altánů, a to u skály Kozel, pod Brdem a v lomu nedaleko Budačiny. Turisté na trase najdou také jedenáct informačních cedulí.

Vybudování běžecké trasy napříč Chřiby přijde Lesy České republiky přibližně na jeden milion a šest set tisíc korun. Pokud se dělníkům podaří práci v lesích dokončit včas a v odpovídající kvalitě, tak část peněz by se do jejich kasy měla vrátit z evropských fondů.

Na páteřní stezku mají z jednotlivých mikroregionů a obcí navazovat další trasy, a to především v místech cyklostezek. O samotnou údržbu běžeckých stop se postarají především jednotlivé mikroregiony. „S lesy jsme ještě nejednaly, ale s údržbou běžeckých tras počítáme. Z technických a finančních důvodů, spíše než s využitím techniky, kalkulujeme s možností dohody s turisty nebo skauty, kteří by stopu projížděli,“ vysvětlil manažer Místní akční skupiny mikroregionu Buchlov Martin König s tím, že fréza by na řadě míst trasy ani neprojela. „My se již podílíme na údržbě přístřešků a značení turistických tras, a tak již moc možností pomáhat s údržbou běžeckých tras nemáme,“ prohlásil však člen uherskohradišťského Klubu českých turistů Jan Prášek. Zrod hlavní trasy však turisté vítají. „Taky se těším, až novou trasu projedu. Zvlášť jsem zvědavý na ty altánky,“ prohlásil dvaačtyřicetiletý Pavel Jahoda, který se do Chřibů na běžky vydává každoročně.

Zástupci mikroregionu Buchlov spolu s Lesy České republiky navíc pro potřeby turistiky připravují k vydání speciální zimní mapu Chřibů s vyznačenými běžeckými trasami.