Uspořádal jej městys Buchlovice spolu mužským sborem tamního folklorního studia a Československým kulturním centrem.

„Roky rokoucí pořádalo v podzimním čase Folklorní studio Buchlovice akci Zpívání o víně, při níž se presovaly hrozny, zpívalo a nalévalo se víno. My jsme se s mužským sborem domluvili, že tu jejich akci obohatíme o jarmark, z něhož se každý rok těší stovky lidí,“ okomentovala stručně vznik Trhu v podhradí starostka Buchlovic Pavla Večeřová.

V neděli v 9.30 hodin odstartovala akci v kostele sv. Martina děkovná mše svatá, kterou celebroval duchovní správce buchlovické farnosti P. Rudolf Chmelař. Po jejím skončení se za doprovodu dechové hudby Buchlovjané odebral slavnostní krojovaný průvod na náměstí Svobody, jemuž léta vévodí morový sloup se sochou Panny Marie.

Tam předal krojovaný pár dožínkový věnec z obilních klasů a podzimních květin majitelům buchlovského velkostatku, hraběti Berchtoldovi a jeho choti, alias Františku Zapletalovi a Lence Zámečníkové, oba členové buchlovického divadelního spolku Josefa Kajetána Tyla.

Turisté vyrazili pěšky nebo na kolech na padesátou Chřibskou třiatřicítku
Turisté vyrazili pěšky nebo na kolech na Chřibskou třiatřicítku

Do oběda byl na rynku koncert dechové hudby Buchlovjané, vystoupily na něm děti z buchlovické mateřinky. Zejména kluci nezapřeli v sobě nadšení pro velké traktory a zúčastnili se dětské traktoriády.

„Vítězem se stal Bruno Bartošek, druhý skončil Vojtěch Palčík a třetí místo sebrala klukům Karolínka Dvořanová,“ informovala Iveta Rosůlková, šéfka Československého kulturního centra Buchlovice.

 Odpolední programový blok zahájil na pódiu v centru městečka folklorní soubor Děcka z Buchlovic s cimbálovou muzikou Džbánek. Sedm let přitažlivá jízda traktorů o titul Buchlovský šíp se o víc než hodinu opozdila.

„Zatímco loni bylo na startu akce 12 traktorů, letos to byly pouze čtyři. Ale byl mezi nimi nový bílý traktor městyse Lamborghini, jehož řidičem je Ondřej Svoboda,“ nechala se slyšet první žena Buchlovic.

Tradiční hodinová soutěž historických samohybů, traktorů, se ale neuskutečnila. Trakční motorová vozidla pouze dvakrát objela náměstí Svobody. Poté si na něm zaparkované traktory mohli zejména muži a děti prohlédnout.

Na vyvýšené ploše pódia se pak prezentovali nejen s písněmi o víně pěvci Folklorního studia Buchlovice s cimbálovkou Rubáš. Ženské žertovné zpěvy a chlapské vojenské písničky V Soblahově na muzice zazněly v podání folklorního souboru Melenčár.

Sladké šťávě z hroznů révy vinné, moštové odrůdy Zweigeltrebe od Zdeňka Habrovanského, vypresované pěvci z buchlovického folklorního studia, požehnal duchovní správce buchlovické farnosti P. Rudolf Chmelař.

Krev v žilách diváků vyburcoval folklorní soubor Dolinečka a Dětská harmoniková akademie ze slovenského Soblahova. Zábavnou trhovou atrakci umocnil svými písničkami sborek Rock Babky z Buchlovic.