Bohoslužbu celebroval duchovní správce buchlovické farnosti, farář Rudolf Chmelař. Po jejím skončení byl u kostela vysazen Strom přátelství a pak se vydal slavnostní dožínkový průvod na náměstí Svobody za doprovodu dechové hudby Buchlovjané.

Na pódiu před restaurací U Páva se do sobotního poledne prezentovali nejen Buchlovjané, ale také dechová hudba České besedy Lipovec z Chorvatska, žáci buchlovické mateřské školy, soubor Podšable z Komně a pěvecký sbor Kalinka z Babic.

Nedělní odpoledne patřilo buchlovické náměstí IX. Trhu v podhradí, který uspořádal Městys Buchlovice s tamním Československým kulturním centrem. Trh byl obohacen o mezinárodní návštěvu tří folklorních souborů z Polska, Slovenska a Chorvatska.

Dva dětské a jeden soubor dospělých se zúčastnily v buchlovickém kostele sv. Martina slavnostní děkovné mše za letošní úrodu. Po bohoslužbě se vydal dožínkový průvod na náměstí, které se proměnilo na jeden den ve velké podzimní tržiště.

V unikátní expozici na Salaši lidé obdivovali 259 druhů jedlých, nejedlých i jedovatých hub
V unikátní expozici na Salaši lidé obdivovali 259 druhů jedlých i nejedlých hub

O spoustou dobré zábavy se postaral dětský folklorní soubor Děcka z Buchlovic, Folklorní studio Buchlovice, dechovka Buchlovjané, cimbálová muzika Rubáš a jako hosté dětské soubory Podšable z Komně, Pentlička z Boršic, slovenský soubor Turiec, INA Galeniowa z Polska, Česká beseda a Lipovec z Chorvatska.

Letos ale Trh v podhradí neokořenila dětská i dospělácká traktoriáda. Vyhlášeny byly výsledky soutěže O nejlepší jablečného cokoli. Vítězkou se stala Irena Jakoubková, ale diplom převzal její syn.

Trhu v podhradí, letošní úrodě hroznů a slaďoučkému moštu z nich, který před zraky diváků vypresovali šikovní vinaři z Folklorního studia Buchlovice, požehnal P. Rudolf Chmelař.

„Pane náš Bože, ty nám dáváš mnoho dobrých darů. Také víno je tvým darem. Je plodem země i lidské práce. Tvůj syn Ježíš Kristus si je zvolil jako znamení nové smlouvy ve své krvi. Požehnej nás na přímluvu svého apoštola Jana a dej ať toto víno, přijmeme jako dar tvé lásky k nám,“ pronesl páter Chmelař ve své žehnací modlitbě.

Ukončil ji žádostí, aby nám Bůh pomohl, abychom stále zkoušeli, že je Bůh pravý, dobrý a věrný, který vlévá radost do lidských srdcí a upevňuje jejich společenství.