„Pořádají jej buchlovické spolky, od nichž před třemi roky vzešla k pořádání této akce iniciativa, ve spolupráci s úřadem městyse,“ uvedl místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský. Do pořádání Týdne pro rodinu se aktivně zapojila tamní základní škola, kterou navštěvuje 193 žáků. V Muzeu Podhradí se celá řada z nich prezentuje víc než dvěma stovkami výtvarných prací.

Než si je v pátek mohli návštěvníci muzea prohlédnout, připravili si pro ně žáci druhé třídy recesistickou ukázku jednoho vyučovacího dne. Do pomyslné školy je svolala třídní učitelka mobilním telefonem, z něhož se nesly tóny Internacionály. Na ně kluci a holky reagovali s rozpaky, smíchem i různými posunky. O výuku jednotlivých předmětů se pak postarala druhačka Dominika Slezáková, která na sebe vzala podobu zásadové kantorky.

Po vystoupení dětí si návštěvníci nenechali ujít prohlídku vystavených výtvarných prací. „Zatímco vloni jsme zahajovali Týden pro rodinu vernisáží žákovských prací Buchlovským strom v zasedací místnosti radnice, letos se výtvarnými dílky našich žáků, rozdělených podle ročních období, prezentujeme v Muzeu Podhradí,“ objasnila zástupkyně ředitele základní školy Alena Mikulíková.

Výstava Rok v naší škole se těšila velké návštěvnosti.

„Přízemí muzea patří tentokrát dětem. Jsou v něm velice vkusně instalovány jejich výtvarné práce. Za některé by se nemuseli stydět ani profesionální výtvarníci,“ nechala se slyšet Jarmila Rozumková.

Spoustu zábavy sliboval i pátý ročník dětské kuličkiády, který uspořádalo v sobotu odpoledne Sdružení rodičů při Základní škole Buchlovice. Klání v cvrnkání kuliček se uskutečnilo na tamním náměstí Svobody. Do pořádání Týdne pro rodinu se v neděli zapojil Buchlovjánek, Děcka z Buchlovic a Folklorní studio Buchlovice. V amfiteátru tamního státního zámku připravily pořad s názvem Zpívání od srdíčka – Podhradní slavnost.

„Tím ale celotýdenní akce pro rodinu nekončí. V režii Sdružení rodičů při ZŠ se uskuteční v úterý Den matek a ve čtvrtek odpoledne pořádá městys v hotelu Buchlovice setkání seniorů. Pomyslnou tečku za celou akcí udělá v sobotu turnaj v petanque,“ upřesnil Žižlavský. Buchlovický Týden pro rodinu byl podle něj příležitostí k tomu, aby se rodiny na nejrůznějších akcí bavily a bylo jim spolu dobře.