Ten do městyse přilákal navzdory tropickému vedru na třicet prodejců, kteří do městyse pod Buchlovem přivezli téměř sedm tun česneku, o nějž byl ze strany návštěvníků festivalu velký zájem.

Fronta na česnek se téměř po celý den tvořila u stánku firmy Jana Kozáka z Poběžovic u Holic, zabývající se šlechtěním česneku.

„Česnek jím už léta téměř denně, ale musím přiznat, že se jen výjimečně stane, že si jej zapomenu vzít. Moje žena si myslí, že bych ho nemusel jíst vůbec,“ neváhal se svěřit pětašedesátiletý Jan Kozák.

Netajil se tím, že díky česneku je zdravý a slouží i jeho deseti dětem, které jej také jedí téměř denně.

„Dnes nechci mluvit o prospěšnosti českého, moravského a slezského česneku, protože jsem o ní povídal v předcházejících česnekových festivalech. Pravdou ale je, že 364 dní v roce městys Buchlovice voní, v den 365. – ale nádherně smrdí česnekem,“ konstatoval s pousmáním Miloslav Hrdý, jeden ze strůjců česnekových oslav, majících velmi přiléhavé motto: Jakub, Jakub, česnek nakup, na tvůj svátek Evžene, těžko už se sežene.

„Od svátku Jakuba, který byl ve středu 25. července, by měli lidé česnek nakupovat, protože na Evženův listopadový svátek se už tato lahůdka opravdu těžko shání,“ poučili Miloš Hrdý s Františkem Hrňou.

Se svými manželkami zorganizovali v roce 2002 první ročník Festivalu česneku a dodnes jej organizují.

Na jeho pozadí vyzráli mnozí pěstitelé česneku, ale dozráli i mladí organizátoři – Štěpán Hrňa, Mojmír Šemnický, Jan Kubeš a Jakub Jordán.

Lidé v Buchlovicích si pochutnávali na česnekovém zákysu, ale také na více než šesti tisících čtrnácti druzích česnekových ochutnávek, které se svojí rodinou připravila lékařka Stanislava Hrňová.

„Dvacet kilo česneku naloupala babička s mým synem Štěpánem, který mně s mojí sestrou a švagrovou hodně pomáhal i při pečení česnekových dobrot,“ svěřila se doktorka Hrňová.

Úsměvnou náladu a recesi navodila celá řada česnekových klání.

Nejkrásnějším slováckým typem byla zvolena Nikola Grmelová ze Šumperku, která zvítězila v ženské kategorii 16. ročníku mistrovství republiky v plivání česneku na dálku na trávě.

Česnek plivla do dálky 564 cm. V kategorii mužů zvítězil výkonem 1034 cm Peter Červik z Martina.

Druhé místo obsadil Jaromír Dvouletý ze Šumperku, držitel českého rekordu z roku 2016, který má hodnotu 1116 cm.

V sobotu poslal ústy stroužek česneku do dálky 1015 cm.

O téměř tři metry za ním skončil v pořadí třetí Přemysl Šesták z Českých Budějovic.

Nejhmotnějším česnekem se pochlubil Petr Štěrba z Chrudimi. Jeho česneková odrůda Dukát měla průměr 8 cm a hmotnost 120 gramů.

Recept na česnekovou pastu od Hany Hrdé0,5 kg oloupaného česneku, 0,15 kg soli a 0,2 kg sádla. Oloupaný česnek prolisujeme nebo pomeleme na masovém strojku, smícháme se solí a necháme přikrytý na misce chvíli odpočinout. V kastrolu rozpustíme sádlo, česnek se solí do něj vložíme a zahříváme, až směs začne pěnit (nesmí vařit). Pak směs sejmeme ze sporáku a mícháme do vychladnutí. Plníme do malých skleniček, uzavřeme víčky a uložíme v chladnu. Pastu lze přidávat do všech pokrmů, které pak méně solíme.