S krátkým proslovem nejprve vystoupil starosta Buchlovic Jiří Černý, následně pak předseda okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jan Štokman. Ve svých proslovech připomenuli, že i nyní, 73 let od porážky nacistického režimu, je potřeba neustále myslet na ty, kteří obětovali své životy, aby nesobecky zajistili svobodu budoucím generacím.

„Byla neděle 29. dubna 1945. Kolem jedenácté hodiny ranní vstoupili do Buchlovic vojáci II. divize první rumunské polní armády, kde byli lidmi radostně vítáni,“ připomenul shromážděným občanům blížící se svobodu Jan Štokman, předseda okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Uherské Hradiště.

Když ale na věži buchlovického kostela zavlál bílý a československý prapor, znovu se ozvala střelba. Němci obsadili kopec Větřák, zabarikádovali se na něm a odstřelovali z něj dávkami z kulometů náměstíčko, zámeckou zahradu a okolí. Střelba trvala do noci a Němci se pokusili vniknout do obce.

„Rumunským vojskem byli ale odraženi a 30. dubna dopoledne, kdy se rumunské jednotky dočkaly posily, byl poslední odpor Němců zlomen a Buchlovice se dočkaly vytoužené svobody,“ shrnul stroze Jan Štokman.

Součástí oslav osvobození byla ukázka současné armádní techniky příslušníků 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Šestice vojáků vyměnila na ploše náměstí těžkou techniku za nože a tyče a ukázala lidem sérii bojového umění MUSADO, které je hlavním systémem boje proti muži v Armádě České republiky.

Vyvrcholením oslav 73. výročí osvobození Buchlovic byl na náměstí doprovodný kulturní program, v němž se představily Děcka z Buchlovic, ženský pěvecký sbor, Folklorní studio Buchlovice, cimbálovky Džbánek a Rubáš.