Občanskému sdružení HB Collegium se už nějakou dobu nedostává finančních prostředků, a tak se výbor rozhodl akce, o něž návštěvníci v letošní sezoně neprojevili takový zájem, již nepořádat. „Abychom jako sdružení vůbec byli schopni přežít, musíme skutečně omezit pořádání akcí, o něž byl minimální zájem veřejnosti. Chybí nám podpora institucí i sponzoři. Pokud by se nám ale podařilo sponzory získat, můžeme v budoucnu připravit akce nové,“ odůvodnil zásah do kulturního života chřibské dominanty člen výboru HB Collegia Jozef Šik s tím, že svůj díl viny si nese také uzavírka silnice I/50 v Bučovicích. Ta prý odradila řadu turistů.

V novém kulturním plánu, který výbor připravil na příští rok, se proto již neobjeví divadelní představení, jarmarky chráněných dílen a jarmarky řemeslné. Vznikl tak sice okleštěný, ale zbrusu nový program, jenž nyní musí schválit správa hradu. „Omezení akcí vnímám velmi negativně, protože to bude znamenat méně lidí pro Buchlov,“ komentoval zprávy o omezení počtu akcí kastelán Rostislav Jošek, podle kterého může případný zájem z řad veřejnosti ovlivnit také volba termínu.

I pravidelní návštěvníci Buchlova mají z nutné novinky rozpačitý pocit. „Přiznám se, že ochotnická divadla mně budou chybět, ale jarmarky, na kterých jsem nebyla, ani ne,“ prohlásila Ludmila Míšová z Jalubí.