Náhodnému návštěvníkovi, který do Jalubí toho večera zavítal, se mohlo zdát, že došlo k poruše veřejného osvětlení, nebo že je obec tak šetřivá a na noc světla nezapíná. Nikoliv.

Tma ve vesnici dala vyniknout v předzahrádkách a na zápraží domů rozsvíceným svíčkám, lampionům či vyřezávaným dýním, v nichž plápolaly mihotavé plamínky svíček, jež alespoň trochu prozářily ulice.

„Start devátého ročníku procházky po deseti tajuplných místech v obci byl ve skautské klubovně. Na dvě stovky dětí a dospělých dostalo od organizátorů akce mapky s vyznačenými stanovišti strašidel, které musely pod rouškou tmy ve vesnici hledat," uvedla Diana Slavíková, jedna z pořadatelek strašidelného večera.

Než účastníci akce vyrazili hledat do ulic obce tajuplná místa hrůzostrašné bytosti, které tu prý podle pověstí kdysi byly a snad tu jsou dodnes, mohli v klubovně zhlédnout motivační scénku na téma Mumie.

„Skautky nevědomky probudily mumie a spolu s nimi celou řadu strašidel v různých místech vesnice. Úkolem dětí i dospělých bylo strašidla najít a zahnat je zpět do záhrobí," okomentovala Věra Kutálková scénku, která navodila tu správnou atmosféru děsivé atrakce, jejímž hlavním organizátorem byl Petr Tomášů.

Ocitnout se strašidlům tváří v tvář stálo v Jalubí opravdu za to.

„Nejvíc jsme se báli v zahradě za farou, kde seděl mnich s proklatou hlavou velkým mečem. Abychom ho třikrát pohladili, k tomu jsme museli sebrat kus odvahy. A jak zachroptěl, utíkali jsme, co nám nohy stačily, pryč," svěřili se tři desetiletí jalubští kluci, Jiří, Roman a Josef.

S malými dětmi se vydali poznávat strašidla naživo a plnit u nich některý z úkolů, jejich rodiče.

V rámci děsivého večera mohly hlavně děti rozvíjet svoji fantazii, ale také se u hrdlořezů, jalubských bubáků, nezbedných čarodějnic, krvelačných oživlých mrtvol, muže bez tváře, múz z lesa nebo u mrtvých nevěst společně se bát.

„Cíl putování po tajuplných místech strašidel byl ve skautské klubovně. Ti účastníci, kteří měli podpisy od všech bytostí, dostali od pořadatelů sladkou odměnu a domů si na památku odnášeli diplom," informovala Michaela Chvílová.