Slavnostně tam totiž v den výročí vzniku samostatného Československa odhalili bronzovou pamětní desku generálmajorovi ve výslužbě Františku Bogatajovi.

Člen odbojové paraskupiny Carbon se po svém vysazení nad naším územím ukrýval na různých místech a jedním z nich byla právě základní škola v Ostrožské Lhotě.

Tam mu pomáhal například řídící učitel Josef Mikulík. Jeho syn Josef Mikulík mladší se slavnostního aktu zúčastnil, stejně jako zástupci Zlínského kraje, klubu výsadkových veteránů, konfederace politických vězňů nebo třeba hlavní kaplan generálního štábu Armády ČR Jaroslav Kníchal.

Několika desítkám přihlížejících přiblížil osudy Františka Bogataje historik Jan Břečka. Zmínil rovněž lhotské obyvatele, kteří výsadkáři pomáhali.

"Byl to člen jeho podpůrné skupiny Josef Mikulík, díky kterému se pravděpodobně 29. nebo 30. dubna 1944 znovu setkali na půdě lhotské školy František Bogataj s radistou Jaroslavem Šperlem," připomněl obyvatelům vesnice.

Sám řídící učitel však podle slov starosty Ostrožské Lhoty Antonína Jelénka mnohem více oceňoval práci tehdejšího školníka Františka Mimránka.

"A pokud by měla být nějaká trvalá památka na škole, pak na školníka Františka Mimránka. Poctivého, čestného člověka, který v těžkých dobách národa projevil skutečné hrdinství a byl přitom nevoják," zmínil slova Josefa Mikulíka st. Antonín Jelének.

 
Bronzová deska za asi 300 tisíc korun pochází z dílny akademického sochaře Otmara Olivy.

„Upamatování se na statečnost našich předků je pro mě osobní záležitostí. Můj otec byl členem druhého odboje, a proto si oslovení od obce k vyhotovení pamětní desky Františku Bogatajovi velice vážím,“ nechal se slyšet Otmar Oliva.

Zhruba stokilová, téměř dva metry vysoká a metr a půl široká připomínka na Františka Bogataje nese slova Ať hrdinství, čest, odvaha a svoboda provázejí žáky této školy po celý život. 

Do stěny vpitá kapka kovu, 
umem hnětená, žárem stvořená,
žehnaná rukou i v slovu,
v cudnosti stuhami oděná,
ve větru roků bude vlát s odkazem, 
odleskem bronzovým, 
nad zemí na stráži bude stát,
hlasem a srdcem kovovým 
Antonín Jelének 

Za deskou Františka Bogataje stojí Křápek a Lopata

Profesor uherskohradišťského gymnázia Jaroslav Křápek a místostarosta Ostrožské Lhoty Josef Lopata. To jsou dva muži, kteří mají obrovský podíl na vytvoření bronzové desky památky generálmajora ve výslužbě Františka Bogataje.

„Před dvěma lety při oslavách osvobození obce četl starosta projev a vzpomněl Františka Bogataje. Jeden ze zastupitelů se vyjádřil v tom smyslu, že je to celé nesmysl. Tehdy jsem si řekl, že musíme něco udělat pro připomínku Františka Bogataje. Strašně nám pomohl Jarek Křápek, který kolem toho hodně chodil, “ vzpomíná na první myšlenku zhotovení bronzové desky místostarosta Josef Lopata.

Učitel Jaroslav Křápek se dlouhodobě zajímá o problematiku politických vězňů, je členem petice Za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti.

„Po tom projevu před dvěma lety u pomníku světové války za mnou přišel starosta společně s Josefem Lopatou a Václavem Pavlasem. To byl takový začátek. Já jsem dal tehdy návrh, že by bylo krásné, aby desku udělal Otmar Oliva na Velehradě.

Samozřejmě, musím přiznat, že nás inspiroval také pomník odbojové skupiny Carbon, který byl před třemi lety odhalen v Uherském Ostrohu.

Je to krásná myšlenka, takových desek moc nenajdete. Bogataj bojoval i ve třetím odboji proti komunismu,v tom je ta deska cenná. Mám v hlavě různé projekty, jsem strašně rád, že tento se dotáhl do konce,“ říká Jaroslav Křápek.