Osazení zelení se týká lokalit Úlehly I a II a také areálu nového hřbitova.
„Prvně jmenovaný projekt je zaměřený na liniovou výsadbu dřevin na východním okraji Uherského Brodu,“ uvedla pracovnice uherskobrodského odboru životního prostředí Taťána Štěpančíková, podle které má nově vysazená zeleň kromě lepší estetické úpravy plnit zejména izolační funkci.
Dále má pak zajistit oddělení intenzivně obhospodařovaných zemědělských ploch od obytné zóny a zahrádkářské kolonie, snížit prašnost v této uherskobrodské lokalitě nebo zabránit sesuvům půdy a erozím. Napomoci by měla také zachytávání splachů ze svažité orné půdy. „Mělo by tak dojít ke zvýšení ekologické stability v lokalitě Úlehly a k posílení druhové rozmanitosti díky použití vhodných druhů dřevin místního původu,“ dodala Štěpančíková.
Výsadbu stromů a keřů má na starosti společnost Rumpold. „První etapu – tedy lokalitu Úlehly I máme ze sedmdesáti procent vysazenou. Osadíme tam bezmála sedm tisíc kusů stromů a keřů o zhruba patnácti druzích,“ vyjmenoval Čestmír Hašan ze společnosti Rumpold. Počasí je výsadbě nakloněno a osazení probíhá údajně úspěšně. „Pokud nám dodavatelé dodají včas potřebnou zeleň na lokalitu Úlehly II, mohli bychom ji být schopni vysadit do konce letošního roku,“ vyslovil své plány Hašan. Celý projekt je finančně podpořen Evropskou unií a Státním fondem životního prostředí, které se na investici podílí více než 1,5 milionu korun, což je 90% nákladů. Zbývající část, která dosahuje bezmála dvou set tisíc korun, zaplatí město Uherský Brod.
Dalším místem, které se bude pyšnit stromy, keři nebo trvalkovými záhony, je nový hřbitov. „Obnova vegetačních prvků v jeho areálu představuje významný krok k celkovému ozdravení zeleně, zpřehlední a prosvětlí celý areálu,“ popsala Štěpančíková. Stávající zeleň je totiž podle jejich slov přehuštěná a výsadby, které byly provedeny v 70. letech minulého století, jsou dnes silně přerostlé a v mnoha případech omezují propustnost komunikací. „Husté a poškozené jehličnaté keře svádějí k nekontrolovanému odkládání odpadků a přílišná optická izolace hrobových polí umožňuje úkryt kriminálním živlům,“ vysvětlila odbornice.
V rámci projektu dojde k odstranění nevyhovujících stromů z hlediska zdraví i kompozičního uspořádání. Nově bude provedena liniová i solitérní výsadba jehličnatých a listnatých stromů, volně rostoucích živých plotů, trvalkových záhonů a výsev travnatých ploch. Také stávající tůje nahradí virginské jalovce. S úpravou vzhledu hřbitova brodští začnou až v lednu příštího roku. Náklady na zlepšení jeho úpravy přesáhnou osm set tisíc korun, přičemž 90% opět pokryjí dotace. „Zeleň mám rád. Ať už jde o stromy či o drobnější květiny. Proto každý nově vysazený strom, a to nejen v Uherském Brodě, považuji za krok správným směrem,“ pronesl Broďan Dalibor Jakeš.