„Do prezentace školy se zapojuje celá řada ročníků s ukázkami výuky, která je nachystaná pro nastupující děti. Letošním heslem, které se v různých podobách objevovalo na stěnách školy, bylo Naše město Uherský Brod. Děti tak připravily v různých uměleckých variacích ztvárnění našeho města a tématu byly přizpůsobeny také náplně hodin,“ shrnul hlavní motivy dne otevřených dveří ředitel ZŠ Mariánské náměstí Bohuslav Jandásek.

Sýkorky a rehkové ocení školáky ručně vyrobené budky a odvděčí se jim za to zpěvem.
Školáci dopřáli ptákům, obyvatelům lesa Háj, luxusní obydlí

Velmi očekávaná byla premiéra osmnáctiminutového dokumentárního snímku o páteru Janu Zemánkovi, jehož těžký osud za dob normalizace padesátých a šedesátých let ztvárnilo pět žáků deváté třídy.

„Vybrali jsem si příběh kněze Jana Zemánka i proto, že na naší škole učí jeho neteř Jana Bičanová. Sám Jan Zemánek, rodák z Drslavic, byl v padesátých letech po nezákonné likvidaci klášterů internován v koncentračním táboře v Králíkách, poté nastoupil službu u PTP, aby byl v šedesátých letech zatčen za velezradu a na čtyři roky uvězněn,“ popsala krátce osud Jana Zemánka zástupkyně ředitele Jitka Hudečková.

Polonéza na plese SRPŠ v Dolním Němčí.
Polonézu zatančili školáci v Dolním Němčí v červeno bílo černé barevné kombinaci

Studenti tak natočili dokument obsahující jak archivní spisy ze sledování Jana Zemánka tajnou policií, tak autentické vzpomínky a výpovědi o jeho osobnosti od jeho neteře a švagrové. Dokument vznikal v rámci celonárodního projektu Příběhy bezpráví, Z místa kde žijeme. V něm dvanáct studentských týmů z různých částí republiky zpracovává příběhy lidí, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu.