„Brodská Růžencová pouť je výjimečná tím, že je městská. Ve své formě je tak vůbec největší v České republice. Nejvyšší návštěvnost pak mají vždy nedělní mše či krojovaný průvod, ale zajímavý je i sobotní průvod se svícemi,“ popsala za uherskobrodskou radnici její mluvčí Elen Sladká.

Vznik Růžencové pouti se datuje dle kronik už do první poloviny jedenáctého století. Dle pověstí je spojena s růží na sněhu, která vykvetla po toužebném přání tehdejší zemanky z Volenova za narození syna. Právě na místě růže pak měla vyrůst kaplička, později kostel.

„Právě v dominikánském kostele je dodnes k vidění velký obraz Pany Marie Růžencové. Její svátek je také v křesťanské tradici spojován s vítězstvím v námořní bitvě u Lepanta,“ poznamenala Elan Sladká.

Růžencová pouť se slaví v Uherském Brodě vždy v první říjnovou neděli. Kromě tradičních církevních obřadů jí doprovází také bohatý kulturní program, jemuž letos dominovaly koncerty hudebních uskupení Divokej Bill a Mangrage. Jedním z nejzajímavějších tradičních programů poutě pak byl také sobotní průvod se svícemi od farního ke klášternímu kostelu.

„Je to takové mariánské procesí. Zavedl to P. Kolář někdy v roce 1993 nebo 1994, kdy byl dočasně obraz Panny Marie Růžencové umístěný ve farním kostele. Tehdy tak odstartovali pouť," dodal pro Slovácký deník už v minulosti Jan Rajlich z dominikánského kláštera v Uherském Brodě.

Čtrnáctý ročník symbolického uzavírání cyklostezek Na kole vinohrady propršelo. I tak odstartovala na vinné stezky z uherskohradišťského Masarykova náměstí přes sto cyklistů a pěších.
Na kolech si vinohrady v dešti přišlo projet přes sto otužilců