„Její název je odvozený od citace Jana Amose Komenského, když chtěl popsat Amsterodam. Napsal, že je to tržiště světa," vysvětlil v úvodu PR pracovník muzea Aleš Kapsa.

Své práce v Brodě prezentují tři ženy – Martina Hřibová, Hana Polášková Wincorová a Justyna Sepiał-Rychlik. První jmenovaná se k šití replik dostala přes historický šerm, druhá díky průvodcování na hradě Buchlov a polská kolegyně obor vystudovala v Krakově. Autorky kostýmu na vernisáži popsaly, jak vůbec jejich práce vznikají. „Nejprve si vyhlédnete obraz a pak hledáte prameny. Střihové knihy existují až od 16. století," prozradila návštěvníkům Martina Hřibová.

Dodala, že nejstarší kniha pochází z roku 1580 ze Španělska. Publikum složené především z žen se rovněž dovědělo, jak se šířila ve středověku móda a že existovaly například oděvní panenky. Na následné komentované prohlídce prozradily umělecké švadleny i několik perliček z života králů a královen, jejichž oděvy byly vzorem pro vytvoření replik.

„Anglický král Jindřich VIII. si nechal po smrti své třetí ženy ušít šaty na pohřeb, přišly až za šest měsíců," pobavila příchozí Hana Polášková Wincorová.

Výstava bude mít i několik doprovodných akcí. První bude bleší trh 31. května v Japonské zahradě a druhou bude historická hostina v okolí muzea v srpnu.