Ve funkci ředitele jste před pár dny oslavil tři roky. Co se vám v muzeu za tu dobu povedlo?
Máme za sebou první fázi revitalizace expozic, včetně vstupu do muzea, v těchto dnech začneme druhou. Rozjeli jsme nové akce, například Historickou hostinu, ale navázali jsme i na úspěšné programy z minulých let. Za všechny jmenuji třeba akce Přijďte na svatbu!, nebo Musaionfilm. O tom, že se nám daří svědčí i stoupající návštěvnost muzea. Když jsem přicházel, pohybovala se kolem 14 tisíc, teď je to 26 tisíc.

Kterou akci by podle Vás návštěvníci v tomto roce neměli minout?
Rozhodně doporučuji výstavu Šaty dělají člověka, která bude otevřena 26. října k letošnímu výročí v nových zrevitalizovaných prostorách. Co se týká dalších akcí, tak doporučuji sobotní pořad Přijďte na svatbu!, dále červnový Musaionfilm, stejný měsíc se u nás tradičně představí zahraniční folklórní soubory vystupující ve Strážnici.

Třída Sluníček se do soutěže zapojila celá.
Region budou reprezentovat malí kuchtíci z Brodu, Morkovic i OtrokovicMůžete prozradit, jaké plány máte na příští rok a dál?
V muzeu musíme plánovat dopředu, takže Vám už dnes mohu prozradit, že jsme byli pověřeni Ministerstvem kultury přípravou a realizací nové expozice v Naardenu k výročí úmrtí J. A. Komenského v roce 2020. Co se týče našeho muzea, máme ve spolupráci se Slezským muzeem v Opavě rozjednanou velkou výstavu Zvířata celého světa a chtěli bychom ji zaměřit na šelmy. Příští podzim chceme připomenout počátky Uherského Brodu, jelikož uběhne tisíc let o první zmínce o mýtu a clu, jenž se vybíralo na Olšavě, které se datuje tuším k roku 1019. Také plánujeme opět uspořádat Historickou hostinu, kterou jsme letos kvůli rekonstrukci muzea museli vynechat.

Co jste pro návštěvníky připravili v rámci letošního Mezinárodního dne muzeí?
V našem muzeu vždy slavíme v sobotu. Po celý den bude vstupné do muzea a všech jeho expozic zdarma, s výjimkou večerního programu Přijďte na svatbu!, na který srdečně zvu všechny čtenáře.

Jako tradičně představil Krojový ples ve Vlčnově budoucího krále vlčnovské jízdy králů. Tím bude letos devítiletý Martin Darek Franta.
Přes padesát králů se letos zúčastní jízdy králů ve Vlčnově

Miroslav Vaškových má 44 let a bydlí v Uherském Brodě. Vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor historické vědy a archeologie. V roce 1998 nastoupil jako archeolog do Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Od roku 1999 tam vykonával funkci vedoucího oddělení archeologie. Dva roky byl také zástupcem ředitele. V roce 2015 byl po vyhraném výběrovém řízení jmenován tehdejším ministrem kultury Danielem Hermanem ředitelem uherskobrodského muzea J. A. Komenského.

Autor: Matěj Maděra