Projekt Firemní žáci je unikátní zejména jednotným stipendijním programem, který zahrnuje všech devět společností, jež k němu přistoupily. Žáci se tedy budou moci zaměřit na firmu, která v maximální míře splňuje jejich požadavky, aniž by se o ně společnosti rozdílnými finančními odměnami přetahovaly. Oboustranně výhodný projekt ulehčí situaci i samotným společnostem.

SPŠOA v Uherském Brodě je pro zaměstnavatele zajímavá i obory, které svým studentům nabízí. „Jsme jediná škola v regionu, která nabízí obor nástrojáře. Přitom zdejší firmy tyto pracovníky potřebují," uvedl ředitel SPŠOA Uherský Brod Rostislav Šmíd. Podle jeho slov právě probíhá první část projektu, která spočívá ve vytváření personálních plánů na následující čtyři roky. Teprve poté bude jasno, kolika absolventů se bude projekt týkat.

„Oslovujeme už žáky devátých tříd i naše stávající studenty. Kromě stipendií získají také výhody v podobě placených letních brigád nebo obědů zdarma," doplnil Rostislav Šmíd. Se smluvním závazkem však musí žáci počítat i v případě, že školu nedokončí nebo se rozhodnou do zaměstnání nenastoupit. „V tomto případě bude muset student počítat s tím, že vzniklý dluh je třeba uhradit, a to buď přímo, nebo si jej odpracovat," vysvětlil zástupce ředitele pro praktické vyučování Pavel Ondra.

„Zájemců o místa v naší firmě je mnoho, většina však nemá potřebné vzdělání a ve výsledku je jich proto nedostatek. Díky tomuto projektu získáme zaměstnance, kteří mají kvalifikaci," uvedla vedoucí personálního oddělení firmy Aircraft Industries v Kunovicích Tereza Rochowanská. Mezi zbývající zaměstnavatele patří TVD Slavičín, STAMIT Slavkov, Kovokon Kunovice, Zálesí Luhačovice, Siempelkamp Tensioning systems, Imtradex v Nivnici, Kasko ve Slavkově a brodská Teknia.