V prostorách uherskobrodského Domu kultury se tak v pátek a v sobotu představila na čtyřicítka vystavovatelů spojených s tématy domu, bytu či zahrady.

„Už minulý rok jsem byl na Brodexpu a přišly mi některé atrakce zajímavé. Přijde mi to super, že se můžeme ještě před nástupem na střední podívat na praktickou ukázku toho, kam bychom chtěli jít. Já se minulý rok i letos utvrdil, že mé studium pro zbrojovku byla správná volba,“ pochvaloval si sedmnáctiletý student Adam Kubiš. 

Ačkoliv jeho škola měla letos na veletrhu malé zastoupení, nahradilo ji bohatým výběrem tradičních řemesel Střední odborné učiliště (SOU) Uherský Brod.

 „Letos jsme vůbec poprvé otevřeli maturitní obor chovatelství zaměřený na kynologii, a tam teda problém naplnit třídu nemáme. Bohužel úplně opačná situace je s obory zedník či instalatér. Ty jsme letos neotevřeli vůbec, a to se například u instalatéra stalo poprvé,“ posteskla si pracovnice vztahů k veřejnosti SOU Uherský Brod Eva Jurásková.

Právě Brodexpo by tak mohl být pro učiliště příležitostí, jak žáky ze základních škol nalákat.

„Už před pěti lety jsem se zaměřili na to, abychom především oslovili teenagery, kteří se ve svém věku rozhodují, co dělat. Někteří z nich mohou najít zalíbení v místních firmách a třeba i po studiu na vysoké škole se vrátí zpátky a budou zakládat v Uherském Brodě rodiny a spokojeně u nás žít,“ popsal jednu ze základních myšlenek veletrhu Brodexpo spoluorganizátor akce Jan Kment.

Ten také letos našel mezi místními firmami své favority.

„Nejzajímavější jsou letos pro mě osobně prezentace společnosti VNS, která vyrábí výškově nastavitelné stoly, a představení pobočného závodu Ústavu jaderného výzkumu, který sídlí v Uherském Brodě a sdružuje na sto dvacet inženýrů, jež se zaměřují na stavby jaderných elektráren,“ dodal.

Na veletrh nakonec letos zamířilo na 3200 uchazečů o středoškolské studium i zájemců z řad široké veřejnosti.