Především ti z ulice Soukenická musí už více než rok snášet hustou městskou dopravu, kdy si řidiči právě přes jejich uličku zkracují cestu směrem na Těšov. Změna však začíná být v dohlednu. Do dvou let se má ulice dočkat rekonstrukce, která znemožní její napojení na nedalekou křižovatku vedoucí auta pryč z města.

„Nárůst aut projíždějících naší ulicí je až šestinásobný od chvíle, kdy se zjednosměrnila ulice Moravská. Navíc se doprava odklonila na komunikaci, kde je sídliště a obytná zóna. Nikomu se nám to tady nelíbí a doufáme, že se situace co nejdříve zlepší,“ upřesnil místní Josef Janovský.

Podle něj se dalo předvídat, že řidiči využijí při neprůjezdnosti Moravské ulici Soukenickou jako zkratku. „Nejvíc mi vadí, že v době změn neměli pro naši ulici žádnou připravenou variantu, jak se vyřeší houstnoucí doprava. Vše se dělá až zpětně, to už je ale pozdě,“ kroutil hlavou Josef Janovský.

I starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar přiznává, že se frekvence aut projíždějící ulicí Soukenická navýšila, s čímž se dalo při uzavření jednoho pruhu na Moravské počítat. Přesto podle něj bylo zjednosměrnění správné rozhodnutí.

„Zhoršení dopravy máme podloženo čísly a tak trochu jsme to i čekali. Nicméně už máme schválený záměr na opravu ulic Soukenická a U Fortny, po níž by řidiči měli přestat využívat tuto uličku jako hlavní tah na Těšov. Rozhodně se na nic nečeká a intenzivně pracujeme na zlepšení současného stavu,“ přiblížil postup prací Patrik Kunčar.

Jeho nástupce v čele města přitom ještě před rokem nepovažoval zjednosměrnění Moravské za ideální řešení. Současný kandidát na starostu Ferdinand Kubáník tehdy chtěl raději zúžit chodníky a silnici zachovat obousměrnou. Vyřešit problémy obyvatelům Soukenické si proto dává za jednu z priorit svého působení v čele uherskobrodské radnice.

„Z odstupem času musím říct, že jsme si na jednosměrný provoz v Moravské zvykli. Musí se ale omezit dopravní zátěž na Soukenické, a to buď zjednosměrněním navazující ulice U Fortny, nebo omezením vjezdu do ulice,“ nabídl svůj pohled na věc současný kandidát na starostu Ferdinand Kubáník.

Ideálně by podle jeho slov měli řidiči směřovat své vozy z centra kolem muzea na takzvaný městský okruh. „Nahoře se pak napojí na hlavní spoj, který by je vyvedl z Uherského Brodu směrem na Těšov,“ dodal Ferdinand Kubáník.