„Sama bych takový čip pro svého psa pořídila. Jen si myslím, že nepůjde zkontrolovat každého chovatele, zdali ho jeho pes má. Pokud to bude za rozumnou cenu, v zavedení vyhlášky nevidím žádný problém," sdělila uherskobrodská chovatelka psů Sylvie Krajsová.

Čip by měl sloužit ke snadnější identifikaci psů. Podle veterinární kliniky Avetum se jedná o centimetr dlouhou a dva milimetry širokou tyčinku, která zvíře nijak nebolí ani nedráždí, pomocí níž lze dohledat informace o jeho jménu, věku a majiteli.

Rychlejší návrat psů k majitelům

Vedení Uherského Brodu chce především usnadnit práci strážníkům, kteří mají na starosti odchyt zatoulaných psů.

„Cílem je především urychlit jejich návrat k původním majitelům, případně postihnout ty, kteří jim umožňují volný pohyb po veřejných prostranstvích v rozporu se stávající vyhláškou. V této souvislosti lze předpokládat i snížení nákladů na útulky," vysvětlila mluvčí radnice Elen Sladká.

Někdo může zvíře kvůli čipu zastřelit

Přestože se nechal Uherský Brod inspirovat mnoha dalšími městy České republiky, systém nefunguje všude bez výhrad.

„Bezpochyby jsou taková opatření přínosná pro vlastníky, kteří chtějí ztraceného psa dohledat. Problém však může být o to větší u těch, kteří se ho chtějí zbavit. Ti se budou snažit buď implantát laicky odstranit, nebo psa raději zastřelí. I proto bych raději volila například dobrovolnou formu čipování s možností slevy," popsala jeden z problémů veterinární lékařka Pavla Tomanová.

Celou situaci však hodnotí kladněji v Nadaci na ochranu zvířat, kde mají zkušenosti s označováním z jiných měst.

„Jakékoliv nezaměnitelné značení vítáme s otevřenou náručí, protože se jedná o jednu z mála možností, jak domácí mazlíčky spolehlivě identifikovat. Důležité je však zavést i centrální evidenci, která bude uchovávat důležitá data," upozornila Pavla Dorničová z úseku SOS zvíře.

Na to, že je takový krok třeba zvládnout také administrativně, poukázal i velitel městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.

„Práce policie v dohledávání psů by se pomocí očipování výrazně zjednodušila. Je však třeba mít jejich evidenci, díky které bychom byli zvířata schopni úspěšně rozpoznat. Evidence by však musela být chráněna kvůli zpracovávání osobních dat," poznamenal šéf městských strážníků.

Projednávání a případné schválení obecně závazné vyhlášky by se měly uskutečnit pravděpodobně v červnu letošního roku, v platnost by pak mohla vejít v lednu 2017.

Obyvatele Uherského Brodu by přitom nemusel povinný čip stát ani korunu. „Při jeho pořizování je možná jak varianta příspěvku města při označení psa u smluvního veterináře, tak úleva na poplatku. Forma a rozsah dotace jsou zatím předmětem vnitřního připomínkového řízení," doplnila Elen Sladká.

Anketa není časově omezena. Hlasovat můžete 1x za 15 minut z jedné IP adresy