„Ačkoliv se konala v Brodě anketa, která ukázala, že většina hlasujících je pro zachování kúpelek a jejich opravu, vedení města nedbalo na její výsledky. Díky referendu by se však hlas obyvatel už nedal jednoduše přehlížet,“ sdělil za petiční výbor Richard Kastner.

Zájemci tak mají možnost podepisovat text požadující referendum hned na několika místech v Brodě, mezi něž patří například fotoateliér Kastner, Hotel U Brány, Restaurace U Karla či Knihovna Františka Kožíka.

Osud vyhlášení referenda i při dostatečném počtu signatářů petice však nakonec bude ležet na bedrech tamních zastupitelů.

„Sám jsem v minulosti byl pro výstavbu nových bazénů u CPA Delfín, avšak s tím, že vznikne jakýsi komplex a energetické centrum, které bude propojovat vnitřní a venkovní bazény se zimním stadionem. Bez toho si odstavením kúpelek nejsem jistý,“ vysvětlil opoziční zastupitel Ladislav Kryštof (Nezávislý s podporou ČSSD).

Dle slov starosty Brodu Ferdinanda Kubáníka (KDU-ČSL) není na znovuotevření otázky o umístění nových venkovních bazénů ve městě prostor.

„Celou lokalitu už projektujeme a navrhujeme konečnou podobu. Několikrát jsme přitom vysvětlovali, že v rámci financí i logického využití prostoru se jedná o nejvhodnější řešení,“ objasnil Ferdinand Kubáník.

Iniciátory petice přitom vyzývá k osobní schůzce.

„Anketa by nebyla závazná a bojím se, že by v referendu obyvatelé dali přednost spíše nostalgii než nesporným výhodám nově vybudovaného areálu. Rád proto vše vysvětlím komukoliv osobně, ale tématu klidně věnuji i celý úvodník zpravodaje,“ nabídl Ferdinand Kubáník.

Nevyloučil ani variantu, kterou zmínil už Ladislav Kryštof.

„Zpracováváme studii energetického centra, kdy by se dodávala energie jak pro stadion, tak pro vnitřní a venkovní bazény. Areál starých kúpelek je podle mě ideální například pro výstavbu domova pro seniory,“ dodal Ferdinand Kubáník.

Městské venkovní koupaliště pochází z roku 1934. O filtrační stanici a rozdělení pro plavce a neplavce jej radnice doplnila v roce 1974.