„Ten se zde koná od roku 1996 a rok co rok přibývají nové akce. Zájem je vždy velký, lidé navštěvují památky po tisících, a to bez ohledu na počasí,“ sdělil ředitel uherskobrodského Domu kultury Jaroslav Mikulík. A o zájemce letos pořadatelé neměli nouzi. Vždyť krásné víkendové počasí k návštěvě akce přímo vybízelo.

Slavnosti odstartovaly už v pátek, hlavním lákadlem tohoto dne byl program folklorních souborů zabývajících se lidovou slovesností, hudbou a tancem moravských Kopanic.

Davy přihlížejících pak v sobotním odpoledni uchvátilo zpracování středověkého příběhu o strastech malého panství, které neustále plenila cizí vojska. Na louce u Muzea Jana Amose Komenského vyrostla scéna s tvrzí a středověkou vesnicí, na níž zkřížilo své meče, sekyry či kopí na sto padesát účinkujících včetně vesničanů.

„Dvaadvacetistránkový scénář jsme dávali dohromady od začátku prázdnin,“ doplnil výkonný důstojník pořádající uherskobrodské historické skupiny Los Pupkos Bronislav Haluza. Na důkladné nacvičování bitvy ale podle zúčastněných bojovníků příliš času nebylo. „Scénář je u podobných akcí těžké nacvičit, protože účinkující pocházejí z různých koutů republiky. Takže vše se řeší ráno před bitvou,“ uvedl člen Šermířského klubu Uherský Brod Václav Mahdal, který se do roka stihne zúčastnit dvou až tří podobných historických setkání.

„Naposledy jsme bojovali v Olomouci, předtím u Plzně,“ dodal devatenáctiletý šermíř. Podle něj jde o vcelku nebezpečný sport. „Sice máme ochrannou zbroj a snažíme se šermovat co nejbezpečněji, ale i přesto už jsem měl rozseknutou hlavu a prsty v sádře,“ řekl Mahdal, který se historickému šermu věnuje čtvrtým rokem.

Asi sedmdesátiminutové bitvě přihlíželo velké množství lidí. Na pásky, které obháněly scénu, se tlačily děti, aby si zajistily co nejlepší výhled. Spokojeni byli i dospělí. „Bylo to moc pěkné. Určitě se zúčastním i dalšího programu, památky v Brodě navštěvuji každý rok. Tentokrát se chystám na židovský hřbitov,“ prohlásila Broďanka Marie Tomalová.

Právě veřejnosti přístupné památky byly hlavním bodem víkendového programu. Své brány v neděli otevřely běžně nepřístupné prostory uherskobrodské radnice, kostely, Panský dům a další objekty. Den otevřených památek se v Uherském Brodě koná od roku 1996.