„Kdykoli jsme řešili problémy studentů, museli jsme je posílat do místní pedagogicko-psychologické poradny nebo k psychologovi do Zlína. Odborník vymezený pro brodské školy nám hodně ulehčí,“ poznamenala zástupkyně ředitele brodské Základní školy Mariánské náměstí Jitka Hudečková, která zájem radnice oceňuje.

Místní psycholog bude podle ní nejen dostupnější, ale bude moct také efektivněji pracovat. „Myslím, že je velký rozdíl mezi ambulantním vyšetřením někde v soukromé ordinaci a pracovištěm přímo ve škole. Odborník bude mít navíc možnost žáka sledovat při výuce nebo o přestávkách. Udělá si tak mnohem lepší obrázek o jeho osobnosti a chování v kolektivu,“ doplnila Hudečková.

Školy musí zajistit vhodnou místnost

Pro praxi poradce musí vedení škol jen zajistit vhodnou místnost, kde bude přechodně pracovat. „My se ještě musíme pokusit najít možnost, jak na plat psychologa získat dotace. Pokud vše půjde dobře, měl by všechny brodské školy zřizované městem navštěvovat od příštího školního roku,“ prozradila vedoucí brodského odboru školství a kultury Markéta Gajdůšková.

Otázku dětského poradce otevřel před nedávnem i starosta Ladislav Kryštof. Odborník je podle něj potřebnější čím dál víc. „Dnešní doba školního psychologa vyžaduje. V okolních městech se navíc podobné funkce začínají stále více objevovat. I to byl impulz k tomu, abychom o poradci znovu jednali,“ dodal Kryštof.

Psychologa uvítají i rodiče školáků. „Je to odborník a ví, jak postupovat. Výhoda taky je, že bude vůči dětem nezaujatý. Školákům může jeho přítomnost jedině prospět,“ míní Marie Herudková z Uherského Brodu.

Přečtěte si také:

Hradiště: na školách bude psycholožka