Od jeho narození totiž v březnu uplyne 422 let. Organizace se už potřetí ujal spolek Tenebrae fascarum, s výraznou podporou města, tamního muzea, domu dětí a mládeže a kina.

„Dny Komenského tradičně otevře zážitkově vzdělávací program pro školáky Po stopách Komenského. Jeho organizátoři slibují netradiční vzdělávání v prostorách brodského muzea. Tam se v pondělí večer může vypravit také široká veřejnost a posadit se zpátky do lavic,"pozval koordinátor akce Petr Sedlář. Stejně jako v pravé škole se i tady bude zvonit na hodinu a po zápisu do třídní knihy čeká účastníky diktát a hodina zpěvu.Ve středu se dílny lidskosti přesunou do kavárny Ulité kafé, kde studenti brněnské JAMU návštěvníky provedou myšlenkami spisu Mundus moralis.

Ve čtvrtek se akreditovaní zájemci mohou podle slov Petra Sedláře přijít podívat na plenární jednání Konference České pedagogické společnosti, která je prestižní součástí letošního programu. V pátek, přímo v den narození učitele národů, zazní krátce po poledni slavnostní zvonkohra a večer se sloupovým sálem ponesou tóny slavnostního koncertu žáků brodské Základní umělecké školy. Sobota bude mít duchovní rozměr. „Do chrámu mistra Jana Husa se věřící sejdou k ekumenické bohoslužbě, jako výraz díků za život a dílo Jana Amose. Kino Máj nabídne uzavřenou studijní projekci filmu Oddělen, dramatu ze školního prostředí a muzeum otevře ke dni učitelů zdarma své brány," dodal koordinátor akce. Tečka za letošními Dny Komenské padne v neděli v kině, tanečním workshopem tance pěti rytmů s jedinou českou lektorkou Raducou Vojáčkovou.