Situace na radnici se tak pomalu stabilizuje. Krizi vyvolalo vypovězení koaliční smlouvy ze strany ČSSD. Důvodem měla být podle starosty Kryštofa nespolupráce místostarosty Antonína Jurigy (KDU-ČSL).

„Věřím, že nová koalice bude fungovat bez problému a pan Vrána se postu místostarosty ujme stejně dobře. Jsem přesvědčený, že se s jeho nástupem podařilo odstranit i komunikační problémy ve vedení města,“ poznamenal Kryštof, podle kterého se během týdne od vyloučení KDU- -ČSL z koalice napětí nejen na radnici znatelně uklidnilo.

Do šesti týdnů bude programové prohlášení

Do šesti týdnů vydají radní nové programové prohlášení, ve kterém shrnou své plány na zbytek volebního období. K žádným radikálním změnám ale podle starosty nedojde. „Nějaké korekce se zřejmě vyskytnou. V globále ale k žádnému kotrmelci, který by řekl, že se bude všechno dělat jinak, nedojde,“ ubezpečil Kryštof.

Společné cíle koaličních stran jednoznačně převažují nad možnými rozdíly i podle čerstvého místostarosty Petra Vrány. Ten už se na radnici během týdne od svého zvolení stačil aklimatizovat. „S touto prací zkušenosti nemám, ale věřím, že si rychle zvyknu. Organizačně technické schopnosti jsem totiž získal jako zástupce ředitele brodského gymnázia. Tuto funkci jsem zastával šestnáct let. Od roku 1990 jsem také zastupitelem, takže i problematice města se věnuji poměrně dlouho,“ prozradil Vrána.

Chcete vyjádřit svůj názor? Hlasujte v anketě vpravo nebo se zapojte do diskuze pod článekem.

Pomocnou ruku nabídnul nové partnerské straně i radnímu první místostarosta Pavel Josefík. Toho sice odvolání Antonína Jurigy překvapilo, se stávající koalicí ani s blízkým spolupracovníkem ale problémy nemá. „Beru realitu takovou, jaká je, a novému uspořádání se nebráním. Na hodnocení spolupráce v radě je ale brzy. Uvidím až po nějakých jednáních,“ prohlásil Josefík.

Do koalice vkládají naděje i Broďané. Odchod KDU-ČSL z vládnoucí „trojky“ však řada lidí kritizuje. „Myslím, že se to dalo vyřešit pouze výměnou pana Jurigy na postu místostarosty. Tak radikální krok a odmítnutí veškerých mírnějších řešení se mi moc nelíbí,“ míní čtyřiapadesátiletá Marta Skládalová z Uherského Brodu.

V zastupitelstvu budou lidovci podle svého lídra Antonína Jurigy zastávat důslednou, ale konstruktivní opozici. „Jsem přesvědčený, že ta až doteď v Brodě chyběla. My se budeme vyjadřovat k problémům a budeme kriticky hodnotit materiály a rozhodnutí předkládaná na zastupitelstvu. Naše kritika a navrhovaná opatření ale samozřejmě budou v zájmu lidí,“ podotkl Juriga.

 

Co říkáte na radikální změnu na radnici?

Jana Poláchová, 69 let, důchodkyně, Uherský Brod
Moc se o to opravdu nezajímám. Vím jenom něco málo z rozhlasu. Myslím si ale, že nezávislí kandidáti mohou být pro koalici tak trochu problémem. Všechno to ale ukáže až čas.

Lenka Trčková, 29 let, na mateřské dovolené, Uherský Brod
Pokud by to nebylo nutné, asi by ke změnám nedošlo. Proto myslím, že bude nová koalice lidem ku prospěchu. Novému panu místostarostovi fandím.

Jiří Tomeš, 60 let, důchodce, Uherský Brod
Nedokážu jednoznačně říct, jaký na to mám názor. O politiku jsem se totiž nikdy moc nezajímal, takže o změnách na radnici ani nevím. Nemají pro mě tedy ani žádný zásadní význam.

Josef Záhorovský, 65 let, invalidní důchodce, Uherský Brod
Stejná koalice už v Brodě jednou byla a vydržela půl roku. Myslím, že i teď se v ní můžou objevit problémy. Bojím se, že nový místostarosta je dost konfliktní člověk.


Zdenka Mikulcová, 60 let, důchodkyně, Uherský Brod
Myslím, že bývalý místostarosta měl zůstat ve funkci. Nedostal šanci, aby ukázal, co v něm je. Navíc má KDU- -ČSL v Brodě poměrně hodně voličů, kterým bude jejich zástupce chybět.