Škody firma předběžně odhadla na 20 milionů korun. Plamenné hoření hasiči zlikvidovali až po 28 hodinách. Kdy zásah skončí, se zatím neví.

„Dnes by se to ale mohlo zvládnout. Do prací je zapojena veškerá těžká technika, nakladače i bagr. Na místě pracuje zhruba pět desítek profesionálních a dobrovolných hasičů z deseti jednotek,“ řekl včera mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. V sobotu večer záchranáři vytvořili z hlíny u areálu skladu ochranný val, který zabránil odtoku vody z místa požáru do blízkého pole. Jinak by hrozilo plošné znečištění půdy. Díky valu se však na ploše skladu vytvořila laguna, do níž nyní vojáci navážejí horké pneumatiky. V nich se materiál ochlazuje a poté se těžkou technikou vyváží na hromady, kde se pneumatiky ještě dohašují a přeskládávají.

Tento způsob je podle mluvčího hasičů efektivnější. V poslední fázi se hasiči s vojáky pustí ještě do části, která v první den požáru byla zavezena zeminou. „I v těchto hromadách totiž může požár skrytě tlít,“ upřesnil Mitáček.

Vlivem zmenšující se hromady doutnajících pneumatik zeslábl i kouř, který obtěžuje blízké okolí. Změnila se i jeho barva, nyní už je jen bílo-šedý. Přesto se občanům stále nedoporučuje příliš větrat, do zakouřených oblastí by neměli ani chodit. Chránit by měli především děti a seniory. Znečištění ovzduší monitoruje i odborná laboratoř. Dosavadní naměřené koncentrace nepřekročily stanovené limity. „Zamoření města škodlivými látkami se nepotvrdilo. Jejich výskyt byl zaznamenán pouze přímo na místě požáru,“ prozradil uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof.

Zásah si doposud vyžádal tři lehká zranění. Jeden profesionální a dva dobrovolní hasiči se nadýchali nebezpečných zplodin. Udělalo se jim nevolno. Po prvotním ošetření skončili na pozorování v nemocnici. Sklad pneumatik určených k recyklaci začal hořet ve čtvrtek odpoledne. Poškozená společnost Kovosteel, která areál odkoupila před třemi měsíci, předběžně škody odhadla na 20 milionů korun. Podle jednatele firmy Radomíra Bureše pneumatiky někdo úmyslně zapálil. Událostí se kromě vyšetřovatelů hasičů zabývá i policie, která s vysláním svých specialistů čeká na uhašení požáru. Vyšetřovatelé hasičů jako možné příčiny jeho vzniku stanovili nedbalostní nebo úmyslné jednání.

Související články:

Hasiči mají požár pneumatik v Uherském Brodě pod kontrolou

Brodský sklad pneumatik zachvátil mohutný požár

Brodský sklad pneumatik zachvátil požár desetiletí