Situaci by měla podle tamního místostarosty Pavla Josefíka možná už příští rok uklidnit plánovaná výstavba přibližně sto třiceti domů pod brodskou hvězdárnou. Ve hře je údajně i další stavební lokalita Díly. Její přípravu ale podle radního provází komplikace.

„V Brodě je téměř nemožné postavit rodinný dům. Chci tu ale bydlet. Nechci stavět v okolních obcích. Mladí, které znám, se stěhují pryč a namítají, že v Brodě stejně není kde stavět,“ stěžoval si návštěvník webu podepsaný jako Gizmo.

S ním souhlasí i pisatelka Veronika. Ta řeší tentýž problém s partnerem. „Máme v plánu postavit dům v Uherském Brodě, protože zde pracujeme, máme zde rodinu, přátele a je tady mnohem větší vyžití. Překážkou je pro nás ale nedostatek stavebního placu,“ dodává Veronika.

O problémech s místem pro nové domy radní ve městě Komenského vědí. Řešení ale podle nich vyžaduje čas. „Momentálně nemáme připravenou žádnou stavební lokalitu. Se soukromým investorem se ale chystáme umožnit výstavbu asi sto třiceti domů pod hvězdárnou. Tam by se mohlo začít stavět snad už v příštím roce,“ prozradil Josefík.

Zasíťování vytyčené plochy podle něj přijde na 70 až 100 milionů korun. Další možnosti přibudou v připravované lokalitě Díly směrem k Těšovu. Ta by měla Broďanům nabídnout zhruba 20 parcel. Nutné zasíťování obecního pozemku, ale podle Josefíka provázejí komplikace. Přístupová cesta totiž zasahuje na soukromé pozemky. „Chceme, aby se vlastníci podíleli na financování inženýrských sítí. Pokud ovšem třeba dva z nich řeknou, že se do investice nezapojí, už to bude problém. Nejde totiž, aby někdo nepřispěl a ostatní ano,“ upozornil místostarosta, který přiznal, že majitele zatím nikdo z radnice neoslovil.

Kromě nedostatku stavebních míst poukazují lidé i na jejich neadekvátní ceny. Ty se v současné době pohybují od tisíce do patnácti set korun za čtverečný metr. Částka ale podle Antonína Poláška z brodské společnosti Apollo Reality přemrštěná není. „Je to právě nedostatkem pozemků a velkou poptávkou, které ceny odpovídají. Částky možná ještě porostou, už ale ne o moc,“ míní Polášek.
Alternativou je pro některé Broďany i koupě starého domu, jeho zbourání a stavba nového. Taková volba je ale podle realitního odborníka výrazně nákladnější.