Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filex: lidé zůstali na dlažbě

UHERSKÝ BROD - Zaměstnanci někdejší brodské společnosti Filex se ocitli v nezáviděníhodné situaci. Společnost totiž po požáru své brodské provozovny ukončila činnost a zaměstnance propustila.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Úřad práce Uh. HradištěFoto: DENÍK/Milena Marešová

Majitel společnosti jim však nevydal zápočtové listy. Tento doklad je přitom pro jejich další zaměstnavatele nezbytný. „Oslovili jsme úředníky z pracovního úřadu, ti nám ale doporučili, ať žijeme z úspor. Poslali nás zpět za panem Frýželkou, se kterým jsme doposud v rámci firmy jednali, aby nám vystavil alespoň provizorní potvrzení o výdělku za poslední období. K návštěvě někdejšího zaměstnavatele došlo, ovšem bez výsledku,“ krčí bezradně rameny jedna z bývalých zaměstnankyň Filexu Ludmila Walderová. Pracovníci, kteří z Filexu putovali doslova na dlažbu, se po neúspěšném jednání s úřadem práce obrátili na sociální odbor. „Úředníci ze sociálky byli ochotní a slíbili, že se nám v rámci svých možností pokusí pomoci,“ podotkla Walderová.

Lubomír Frýželka, kterého bývalí zaměstnanci označují za jednatele firmy, však tvrdí, že se ocitl na stejné lodi jako ostatní propuštění. „Jsem stejně jako moje matka zaměstnancem firmy a zápočtový list jsem rovněž nedostal. Majitel má sídlo na Slovensku. Poslal jsem stížnost na inspektorát bezpečnosti práce, který by měl celou záležitost prověřit. Chtěli jsme podat kolektivní trestní oznámení, policisté nás odkázali na řešení v rámci občanskoprávního sporu. Po majitelích se ale slehla zem,“ poznamenal Frýželka.

Svízelnou situaci bývalých pracovníků zpracovatele masných výrobků potvrdili i úředníci pracovního úřadu. „Můžeme je vzít do evidence, od nás však bez potvrzení jejich příjmů za poslední období v zaměstnání dostanou jen poměrnou částku z minimální mzdy,“ sdělil pracovník Úřadu práce v Uherském Hradišti František Dostálek. Jak dále dodává, jestliže se situace se zaměstnavatelem vyřeší, otevře se i úřadu práce možnost doplatky řešit.

„ Pokud by doklady o příjmech sehnali, můžeme jim zbylé částky doplatit,“ vysvětlil Dostálek. Zástupci úřadu práce tvrdí, že poté se pomoci nezaměstnaným lidem z Filexu bránit nebudou.

„Firma ale neustále mění své sídlo. Nejdříve to bylo Vysoké Pole, nyní se prý nachází v Praze. Až zjistíme, kde je její skutečné sídlo, potíže zaměstnanců můžeme podstoupit příslušnému pracovnímu úřadu,“ dodal Dostálek.

Propuštění zaměstnanci nyní čekají, jak v pátrání po vedení firmy uspějí úřady. „Teprve pak budeme schopni se účinně bránit,“ dodala Walderová.

Přečtěte si také:

Požár zničil masokombinát

Masokombinát byl zapálen úmyslně!

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Při oslavě 760 let existence města Uherské Hradiště ocenili entomologa Alberta Gottwalda a muzikanta Františka Ilíka.
11

Při oslavě 760 let Hradiště ocenili Alberta Gottwalda a Františka Ilíka

Pestrosti slováckých krojů dalo vyniknout při hodech v Nedakonicích krásné tereziánské babí léto.
37

Nedakonickým císařským hodům kralovali budoucí chemici

Případ zabití u Kauflandu: soudní znalec lhal

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Ve středu ve Slováckém deníku: Prvňáčci ze ZŠ v Hradčovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Kunovice kvůli naganskému expresu rozšíří prostory leteckého muzea

Pomalu se uzavírá osud bývalého vládního leteckého speciálu Tupolev Tu-154M, který dopravil české hokejisty coby vítěze olympijského turnaje z japonského Nagana v roce 1998 zpátky do Prahy.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality v posledních dnech sdělil pěti lidem obvinění z trestného činu podvod formou spolupachatelství. Hlavní aktérkou případu byla čtyřicetiletá žena z Uherskohradišťska, která je navíc obviněna ze zpronevěry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení