Vynikající reklamu zde svému umu, profesi i městu dělají svými ryteckými dílky žáci i absolventi velmi atraktivního oboru Uměleckořemeslné zpracování kovů, práce rytecké Střední školy - Centrum odborné přípravy technické (SŠ-COPT) Uherský Brod. Obor umělecké rytectví, který spojuje výtvarné nadání a řemeslnou zručnost, se na zmíněné střední škole vyučuje už víc než dvacet let.

Žáci SŠ-COPT navrhují výzdobu různých, většinou užitkových předmětů, již s ohledem na možnosti zpracování ryteckým nářadím. Také nástroje a různé přípravky si vyrábějí nebo upravují sami.

Žáci oboru umělecký rytec kovů získali na výtvarných soutěžích už řadu ocenění. Kupříkladu se zúčastnili celostátní výtvarné soutěže Karel IV. očima dětí, která byla součástí oslav 700. výročí narození Karla IV. Mědirytina Jakuba Medka byla poctěna druhým místem, vypalovadlo Jakuba Kunčara a pečetidlo Josefa Macíčka třetími místy. Byl to vynikající úspěch a reklama pro SŠ-COPT.

Zlatý střevíček, symbol Zlín Film Festivalu. Ilustrační foto
Zlín ožije filmem. Filmový festival začíná ve čtvrtek

Ve výtvarné soutěži k třístému výročí Marie Terezie vysekla žákům 3. ročníku brodské školy, oboru uměleckořemeslné zpracování kovů práce rytecké, nezvyklou poklonu někdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Její zvláštní cena potěšila nejen studenty, ale i kantory brodské líhně rytců se specializací na kov a dřevo.

Rytectví je spojením výtvarného nadání, manuální zručnosti a také vynalézavosti. Za naprostý zlom pro rytectví je považován vynález knihtisku. Ilustrace byly nejprve vytvářeny jako dřevořezby a dřevoryt, pak přišly na řadu odolnější kovy s mědirytinou, později celorytinou.

Výroba medailí, mincí plaket je bez tohoto řemesla nemyslitelná. Dodnes nejvíce používaná rytina je asi značkovací razník. Také rytiny, které zdobí různé předměty, v neposlední řadě nože a zbraně všeho druhu.

„Obdivuji dílka mladých rytců ze SŠ-COPT, která jsou v galerii velehradského turistické centra k vidění. Jako myslivec jsem vlastnil kulovnici s krásnými neošoupanými rytinami. Ale prodal jsem ji. Rád bych si nechal udělat pěknou rytinu na mé pistoli. Už vím, na koho se mám obrátit,“ svěřil se velehradský myslivec Jiří Polášek.