„Před několika měsíci někdo sprejem postříkal část budovy obecního úřadu a oplocení sousedního objektu. Některé z malůvek odstranili kluci z místní party rekreačních sportovců. Další čmáranice se ale objevily před čtrnácti dny na plotu u ploché dráhy. Pachatele neznáme. Pokud se situace nezlepší, požádám o spolupráci policii. Zvažuji také použití kamery, která by problematická místa pohlídala,“ zamyslel se starosta Kukla.

Jeho představám by v ideálním případě odpovídala mobilní kamera, kterou by bylo možné čas od času přemístit. „Instalace pevného čidla na jednom místě by pravděpodobně neměla žádný efekt. Vandalové by si na jeho přítomnost zvykli a své kousky by praktikovali mimo střežený prostor. Nechal jsem vypracovat rozpočet na pořízení kamery, prozatím však konkrétní částku nemám k dispozici. Také záměr je v současné době jen ve fázi úvahy,“ uvedl Kukla.

Zkušenosti se sprejery mají i v sousedních Bílovicích. Starosta obce Jiří Dohnal se s jejich řáděním také potýká. „Loni v létě jsme nechali opravit fasádu obecního úřadu a zhruba dva měsíce poté ji sprejeři počmárali. O kameře uvažujeme, měla by ale sloužit spíše uživatelům internetu k náhledu na dění v obci,“ podotkl Dohnal.

Ochránci zákona z větších měst kamerový systém považují za jeden z nejúčinnějších prostředků boje se zločinem. Zástupce velitele uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík nedá na podobné zařízení dopustit. „V případě řádění sprejerů se nám díky kamerám ročně podaří odhalit v průměru pět případů,“ poznamenal Pauřík.

Přečtěte si také:

Starosta Slavkova: nakoupíme kamery