Zvířata donedávna volně pobíhala po obci. Rozruch způsobila zejména událost, při níž fena rozsápala místnímu majiteli několik slepic. „Vznikl spor mezi majitelem slepic a vlastníkem psa, který tvrdil, že za událost jeho fena nemůže. Bylo to tvrzení proti tvrzení a najít řešení bylo prakticky nemožné,“ popsal událost starosta Březolup Petr Kukla.

Násilnou smrt čtveřice štěňat Slováckému deníku oznámil zdroj blízký březolupské radnici, který redakci sice poskytl své jméno, z profesních důvodů však požádal o zachování anonymity. „Fena ještě nějaký čas po útoku na slepice volně pobíhala po obci i se čtyřmi štěňaty. Jejich řádění skončilo, když malé psíky někdo zmlátil tak, že pošli,“ uvedl svědek smutné události, o níž si celá obec šeptá.

„V obecné rovině lze říct, že ten, kdo prokazatelně utýrá zvíře, může být potrestán až jednoročním vězením,“ uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Pobíhající psi jsou dlouhodobým problémem Březolup. První muž obce se proti pobíhajícím psům rozhodl razantně zasáhnout už při prvních negativních ohlasech z řad obyvatel. Ke zlepšení situace vedla i starostova výstraha, že majitele nebezpečných psů nechá prověřit v přestupkové komisi. „Velcí psi už po vsi nepobíhají. Jiná situace panuje ovšem v případě malých psů. Počet těchto jedinců, kteří nejsou pro kolemjdoucí nebezpeční, se nijak nesnížil,“ připustil starosta Kukla.

Podle místních obyvatel ale nelze přehlížet ani volné pobíhání malých psů. „Zvířata svou močí likvidují porosty záhonů. Například některé květiny jsou velmi citlivé na zvířecí výkaly a tekutina je doslova spálí,“ postěžovala si pětašedesátiletá Marie Brázdová ze Zlína, která kvůli hlídání vnuků tráví většinu pracovního týdne v Březolupech.

Podle ochránců zákona je zajištění pořádku v obcích na bedrech starostů. „Zástupci obcí si tyto nešvary musí ošetřit vlastními silami. Není například možné, abychom se strážníky jezdili do jiných obcí kvůli odchytu psů. Pokud se situaci s neukázněnými psy obcím nedaří zajistit, mohou své stížnosti a poznatky předat přestupkovým komisím,“ vysvětlil Vít Sukup z uherskohradišťské městské policie.