Teprve poté, co členové přestupkové komise přizvali viníka k jednání, se situace změnila k lepšímu a psi z ulic zmizeli.

Doga a retrívr byli bezprizorní

K radikálnímu způsobu řešení situace se Kukla odhodlal po dlouhých dvou letech, kdy on i další obyvatelé vsi bezmocně přihlíželi, jak dva velcí psi bezprizorně pobíhají tamními ulicemi. Nedostatky při péči o zvířata tak musel jejich majitel vysvětlovat úředníkům v Uherském Hradišti. „Po obci nám opakovaně pobíhali doga a retrívr. Protože se jedná o velká zvířata, existovalo nebezpečí, že napadnou dítě nebo i dospělého. Špatné zkušenosti má například jedna z místních chovatelek retrívra, na kterou psí tuláci při vycházce skákali,“ připomněl starosta Kukla. Ženu sice nezranili, první muž březolupské radnice už ale nechtěl čekat, až se hry toulavých psů změní na agresi. „S majitelem zvířat jsem mluvil, ten ale argumentoval, že jeho psi zas tak často neutíkají. Proto jsem celou záležitost musel oznámit úředníkům hradišťské radnice, aby ji vyřešili,“ podotkl starosta. Ten tvrdí, že neusiluje ani tak o potrestání neukázněného chovatele, ale spíše o důslednou osvětu chovatelů obecně. „Už jsem vyčerpal veškeré možnosti osobní domluvy a situaci nemohu dál přehlížet. Snad přestupková komise dosáhne lepšího výsledku,“ dodal starosta. Majitele psů se redaktoru Deníku nepodařilo kontaktovat.

Z vyjádření mluvčího hradišťské radnice Jana Pášmy vyplývá, že majitel chlupáčů už s přestupkovou komisí jednal před několika dny. „Tento člověk se v minulosti nijak neprovinil proti zákonu, a proto mu přestupková komise udělila pokutu ve spodní hranici zákonných možností. Výši pokuty specifikovat nebudeme. Mohu jen upřesnit, že viník může za takový přestupek obdržet postih až padesát tisíc korun,“ informoval Pášma.

To, že starosta Kukla podal oznámení na svého spoluobčana, nepovažují jeho kolegové z vedení radnic za nic neobvyklého. „Starosta je povinnen takové situace řešit, proto jeho počínání chápu. U nás jsme to ale zatím udělat nemuseli. Problém je totiž ve spolehlivé identifikaci vlastníků psů. Podobné situace by vyřešilo například povinné čipování zvířat,“ podotkl starosta Podolí Miroslav Křižka.

Problémy s toulavými psy jsou častým nešvarem i ve městech. Například loni a letos odchytili městští strážníci v ulicích Uherského Hradiště celkem 185 psů. Letos do útulků převezli sedm zvířat. Na rozdíl od menších obcí je výhodou jejich trvalá přítomnost ve městech. Obyvatelé obcí se v krajním případě musí spolehnout na ochotu policistů ze vzdálenějších měst. „Pokud se o zatoulané zvíře nepostará vedení obce, pak mohou zástupci obecních úřadů požádat o pomoc policii,“ vysvětlil velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental odhaduje, že ročně strážci zákona řeší v regionu zhruba 30 případů souvisejících se zatoulanými psy. „Lidé nám volají buď přímo, nebo na linku 158. V případě takového oznámení vyjedeme na místo a psa zajistíme. Pokud se nám to nepodaří, informujeme o přítomnosti zatoulaného zvířete zástupce obce. Ti pak musí zajistit odchyt, případně převoz psa do útulku,“ vysvětlil Mergental. V případě, že majitel zvířete nesjedná nápravu, policie zahájí přestupkové řízení.

Psy odchytí a skončí v útulku

„V první fázi takového řízení zjistíme, kdo je majitelem zvířete a přestupek předáme příslušné komisi ve správním obvodu. To pak pokračuje v přestupkovém řízení. Nepořádný chovatel se tak vystavuje pokutě, jejíž maximální výše je až padesát tisíc korun,“ vysvětlil Mergental.

V roce 2010 řešil hradišťský odbor životního prostředí ve spolupráci s policií dva podobné případy, o rok později tři, letos dva. Jeden z loňských případů se shodou okolností týkal Březolup. „Pokud majitelé nebudou respektovat rozhodnutí přestupkové komise, pak psy odchytíme a odvezeme do útulku,“ předestřel možnost mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.