„U nakupovaných hroznů se však snažíme dohlížet na jejich kvalitu a diskutovat s vinohradníky o tom, aby na keři bylo hroznů, co možná nejméně, a ta kvalita, aby byla co nejvyšší. Převážně jsme se specializovali na vína sladká a polosladká. Se zvýšením produkce v letošním roce i v následujících letech nabízíme také vína suchá a polosuchá. Snažíme se vyrábět vína pouze a jenom přívlastková," vysvětluje předseda představenstva společnosti Břetislav Jakubík s tím, že v letošním roce mají v nabídce vína od kabinetu, až po výběry z bobulí. Z odrůd, na nichž Vinařství Jakubík staví především jde o ty velmi žádané, tedy o Rulandské šedé, Chardonay či Sauvignon.

„Nicméně se chlubíme i takovými odrůdami, jako je Sylvánské zelené, které není ve vinicích v ČR výrazněji zastoupeno. Z červených odrůd jsou to pak Zweigeltrebe, Modrý portugal, Svatovavřinecké a úspěchy máme také s odrůdou Sevar," vypočítává Břetislav Jakubík a neopomene poukázat také na odrůdu Merlot, kterou ve svých vinicích také pěstují. Na okraji Zlechova vyrostl vloni areál, jenž je domovskou základnou společnosti Vinařství Jakubík a.s. s nejmodernějšími technologiemi na zpracování hroznů s roční kapacitou kolem 250 tisíc lahví.

„Naším cílem ale není dosáhnout tohoto množství výroby vína. Chceme raději produkovat menší množství, ale v co možná největší kvalitě, čemuž pochopitelně musí odpovídat také dodávka hroznů," objasňuje Břetislav Jakubík. Technologie, kterou pořídili, je podle něj k hroznům velmi šetrná, kdy nedochází k poškození rmutu ani moštu v průběhu výroby, což se následně také odráží v kvalitě vína.

„To nejzákladnější, čím jsme se posunuli dopředu, je řízené kvašení, na základě snímání CO 2. Přestože ale jde o nejmodernější technologii ve světě, tak se snažíme k výrobě vína přistupovat s obrovskou pokorou k přírodě s tím, že samotná technologie celý proces pouze završuje, nebo řekněme šperkuje," tvrdí předseda představenstva společnosti Vinařství Jakubík s tím, že jde o technologie, kterou v žádném případě nelze považovat za žádného robota, kdy otočením knoflíku vypadne hotové víno.

„Jde o to, že toto zpracování hroznů přistupuje k výrobnímu procesu s co největší šetrností a opatrností. Dřív jsem měl mlýnek, který jsem zapnul a vypadl z něj šrot, pomletý a roztrhaný na kusy. Teď mi z toho mlýnku vypadne bobulka, která je jen mírně narušená a mírně stisklá," naznačuje vinař. Tím se podle něj zachová vše dobré, a naopak tam chybí látky, které by jinak bylo nutné z vína jinými postupy odstraňovat.

„My třeba ani letos vůbec nebudeme provádět číření, protože ta vína jsou natolik jemná a harmonická, že není třeba do nich přidávat látky na odstranění hořčin a dalších negativních látek," dodává Břetislav Jakubík.