„Proč nedopřát pěknou zábavu dětem převážně z Břestku, jejich rodičům a prarodičům, kteří mohli své ratolesti obléct do pohádkových a jiných kostýmů a pak se na všechny ty masky kochat pohledem,“ vžila se do tříhodinových dětských karnevalových radovánek jejich spolupořadatelka a moderátorka Markéta Vaňková.

V břestecké sportovní hale, která byla plná masek, si přišlo na své na sto chlapců a děvčat. Pro návštěvníky v civilních oděvech z řad rodičů a prarodičů dětí, byl druhý ročník karnevalu trochu tajemný, ale hlavně zalitý úsměvy a dobrou náladou.

Společenský ples ZŠ UNESCO s polonézou v Klubu kultury v Uherském Hradišti
VIDEO: Společenský ples ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti okouzlil polonézou

V průběhu karnevalu nechybělo na dvacet her a soutěží, diskotéka s Dj Venca ze Zlechova, ani bohatá tombola, v níž bylo dvaadevadesát cena.

„Kdybych se na mě štěstí usmálo a já si měla nějakou cenu sama vybrat, byl by to vstup pro celou rodinu do nově otevřeného terária v Kovozoo Staré Město,“ kula tajné plány moderátorka karnevalu Markéta Vaňková.

Maminky v Břestku vedly děti karnevalovou cestou do pohádky a zpátky; sobota 9. března 2024Mořskou pannu Sáru si děti obzvlášť oblíbily.Zdroj: Deník/Zdeněk SkaličkaVelké pozornosti dětí i dospělých se těšila mořská panna, mytická bytost v podobě ženy, jež má namísto nohou rybí ocas. Mořská panna je součástí mýtů a pověstí mnoha světových kultur.

Role mořské panny se zhostila dcera paní Vaňkové, jménem Sára, která po tři karnevalové hodiny rozdávala úsměvy na všechny strany z velké plechové vany na pódiu sportovní haly.

Dětský karneval na Salaši ovládl Starou školu.
Dětský karneval na Salaši ovládl Starou školu

Na podlaze haly rozdělaly pořadatelky hned na začátku karnevalu pískoviště, na němž kluci a holčičky trénovali lov perel z mořského dna. Maminky, pořadatelky karnevalu, vybavily děti před vlastní soutěží v lovu perel potápěčskými brýlemi a ploutvemi.

Téměř všem dětem se podařilo vylovit z mořského dna alespoň jednu perlu a od pořadatelek dostaly sladkou odměnu. Nejinak tomu bylo při soutěži ve foukání papírových lodiček po podlaze.

Festival Cestobraní 2024 v kině Hvězda v Uherském Hradišti
Stovky návštěvníků festivalu Cestobraní zaplnily hradišťské kino Hvězda

Zatímco dětská drobotina si mohla na parketu kulturního domu zatancovat, zasoutěžit a zahrát různé hry, maminky a babičky dětí si mohly povědět mnoho věcí, na něž neměly v týdnu čas.

„Byla to perfektní příležitost, jak to všechno na karnevalu skloubily maminky-pořadatelky, dohromady. Velký dík patří také spolupořadatelům karnevalu, obci, Spolku pro udržení tradic a sponzorům. Děti si pochvalovaly, že se na karnevalu příjemně odreagovaly a budou na něj dlouho vzpomínat,“ nechala se slyšet jedna z břesteckých maminek, která si nepřála zveřejnit svoje jméno.