Ten byl nejen plný koní, ale také disciplín, které se prý podle legend a bájí konaly v osmém století před naším letopočtem k poctě boha Dia. Krátce po patnácté hodině sobotní byla antická olympiáda zahájena slavnostním zapálením olympijského ohně a slibem, který přednesl Květoslav Trávníček, prezident Spolku pro udržení tradic.

„Kluci a holky slíbili, že na prvních břestecké antické olympiádě budou vystupovat jako čestní soupeři, poslušní pravidel, která je řídí," uvedl Květoslav Trávníček.

Pod bedlivým dohledem samotného Dia plnili všichni malí olympionici, každý sám za sebe, devět sportovních disciplín, a to skok do dálky, hod diskem, běh těžkooděnců, zápas, box, hod oštěpem, závod vozatajů, ale také soutěž trubačů a hlasatelů.

Zpestření do náročného sbírání bodů přinesla country kapela Je nás moc, projížďky na koních a povozech taženými koňmi a řada dalších atrakcí. Každé z dětí, které se antické olympiády zúčastnilo, sbíralo do svých kartiček záznamy od rozhodčích a s nimi pak vystoupalo na stupně vítězů, kde se radovalo nejen z pěkných olympijských medaile, ale i ze sladkostí.

Mezi prvními stál na stupních vítězů třiapůlletý Dominik Kolařík ze Starého Města.

„Než mně předali medaili, musel jsem podstoupit dopingový test, a to foukáním do balonku, který po nafouknutí praskl. To byla známka toho, že dopingový test byl negativní," řekl s pousmáním dvanáctiletý Jiří Smělík.

„Akce Břestek plný koní patří mezi ty nejlepší, které zdejší Spolek pro udržení tradic spolu s obecním úřadem pořádá. Předloni tuto akci opanoval Branný den Šmoulů, rok před tím zlatokopové. I letos se Břestečtí trefili do dětského vkusu," nechaly se slyšet sestry Světlana Trávníčková a Marcela Slezáková z Huštěnovic.