Víceúčelová sportovní hala se již popatnácté zabarvila oranžovou barvou dýní. Děti i dospělí se mohli kreativně vyřádit při jejich vyřezávání a zdobení. Během dvou hodin vtiskli dýním nejrůznějšími noži a dláty podobu zvířátek, příšerek, strašáků či pohádkových postaviček. Těm tajemného vzezření dodávaly zapálené svíčky, vložené do romantických zeleninových rekvizit.

„Lidé kdysi v období dušiček věřili, že rozsvícení bubáci u jejich obydlí, v minulosti vytvoření z řepy, později z dýní, zahánějí od domů strašidla. Takže věřím, že od dnešního večera až do příštího listopadového Rozsvěcování dýní se zlá strašidla Břestku vyhnou,“ řekl s šibalským mrknutím oka prezident břesteckého SUT Květoslav Trávníček, který vzal na sebe podobu černokněžníka, ale také moderátora dvouhodinové akce.

Po skončení dlabání do dýní různých velikostí přišel na řadu rej masek. Poté světla v sále sportovní haly pohasla a žlutosvit dýňových výtvorů okouzlil účastníky akce i porotu. Cenu za nejkrásnější dýňový vánoční stromek si odnesla do Buchlovic čtyřletá Sylvinka Hejmalíková, která na sebe vzala roli netopýra. Porota ji za ni přisoudila druhé místo. Třetí skončil v masce mumie Květoslav Trávníček a vítězkou se staly v rolích uhelných čarodějnic šestnáctiměsíční Zorinka Uhlířová s maminkou Alžbětou.

„Vytváření dýňových strašidýlek nemá u nás nic společného s americkým svátkem Halloween. Chceme při vyřezávání dýní a jejich následném rozsvěcování podpořit setkávání dětí s dospělými všech věkových kategorií. Ve starších lidech chceme vyřezáváním dýní vyvolat vzpomínku na jejich dětství,“ objasnil význam akce Květoslav Trávníček. Netajil se tím, že letos byla menší účast tvůrců dýňových strašidýlek ovlivněna neúrodou dýní,