Už 25. ročník Slavností bratrství Čechů a Slováků si nenechal ujít ani pětašedesátiletý Peter Podlunšek ze Staré Turé.

"Už cosi pamatuju, narodil jsem se v Československu a rozdělení jsem nikdy moc nebral. Češi, Slováci a Moravané jsou podle mě obyvatelé jednoho státu," nechal se slyšet slovenský návštěvník.

V podobném duchu se neslo a nese každé setkání na nejvyšším vrcholu Bílých Karpat. Na rozdělení v roce 1993 a následné spojení do evropského společenství v roce 2005 upozorňovaly jak moderátorky oficiálního programu, tak vedení krajů a starostové z obcí okolo Velké Javořiny.

Na bezproblémové rozdělení a následné výjimečně dobré vztahy upozornil Zlínský hejtman Jiří Čunek, jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a také zástupci Trenčanského a Trnavského kraje.

"Symbolické bylo, když u památníku takové větší auto naklonilo jeden z hraničních kamenů, protože ho přes vyšší kapotu řidič neviděl," pousmál se Jiří Čunek.

Starosta Lubiny, na jejímž katastrálním území ze Velká Javořina nachází, Martin Beňatinský přiznal, že to byl on. Setkání začalo položením věnců u památníku padlých a pokračovalo programem, v němž se vystřídaly české i slovenské soubory, například dětský soubor Štvorlístok, mužská zpevácká skupina Urban nebo Handrláček či mužský sbor z Kunovic.

Největší hvězdou pak byl Ivan Mládek se svým Banjo Bandem. Hymnu na oficiálním zahájení zazpíval, sólista Slovenského národního divadla Ivan Ožvát.